29. května 2007 9:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Je Tinky Winky gay?

Polákům vadí, že postava Teletubbies Tinky Winky (fialový) nosí homosexuální symboly. Mimo jiné kabelku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polákům vadí, že postava Teletubbies Tinky Winky (fialový) nosí homosexuální symboly. Mimo jiné kabelku. | foto: Reprofoto

VARŠAVA  Je čas udělat dětem pápá, naznačují Poláci nebohému Tinkymu Winkymu. Panáček z televizního seriálu Teletubbies upadl v nemilost proto, že nosí červenou kabelku, ačkoliv je mužského pohlaví.

Anténka na jeho hlavě má navíc tvar trojúhelníku, což vede polské konzervativce k podezření, že postavička má jasný homosexuální podtext. Záležitostí už se dokonce zabývá Úřad na ochranu práv dětí.

„Poprosím psychology z našeho úřadu, aby se podívali na pohádku Teletubbies a vyhodnotili, zda může být vysílána v televizi,“ prohlásila šéfka úřadu Ewa Sowinská. Ta se již dříve vyslovila pro to, aby homosexuálové, kteří pracují s dětmi a mládeží, dostali zákaz výkonu povolání.

„Celá ta věc je neobyčejně citlivá, protože děti si tu pohádku velmi oblíbily,“ říká Sowinská o televizním seriálu, jehož cílovou skupinou jsou malí diváci do pěti let věku.

Ač se to zdá neuvěřitelné, Poláci nejsou prvním národem, který si na bezbranného Tinkyho Winkyho zasedl. Oplácané batole s obrazovkou na břiše se koncem 90. let dostalo pod palbu kritiky i ve Spojených státech.

Americký evangelický televizní kazatel Jerry Falwell, proslulý svými nekompromisními názory, tehdy upozorňoval rodiče malých dětí na skryté symboly homosexuality, mezi něž patřilo i ztvárnění postavičky Tinkyho Winkyho.

V roce 2000 se pak hračka s podobou Tinkyho Winkyho měla provinit vyřčením věty „I got a gun“ (Mám zbraň). Výrobci museli složitě vysvětlovat, že panáček ve skutečnosti říkal „Again, again“ (Znovu, znovu), ale kvůli šišlání mu bylo špatně rozumět. Jedna australská televizní parodie pak postavičku Tinky Winky překřtila na DrinkyDrinky (Opilec).

Hříšný Bolek
V Polsku, kde se 95 procent obyvatel hlásí ke katolické církvi, v nedávném průzkumu listu Rzeczpospolita polovina dotázaných odpověděla, že homosexualita je hřích a více než polovina vyslovila přesvědčení, že jde o úchylku.

Polský ministr školství Roman Giertych za konzervativní katolickou Ligu polských rodin v novele školského zákona navrhoval zákaz „homosexuální propagandy“ ve školách. Chtěl, aby učitelům, kteří by ve škole propagovali milostné vztahy mezi osobami stejného pohlaví, hrozilo propuštění.

Sowinská se za některé Giertychovy návrhy postavila. Chce například, aby ředitelé škol nesměli zvát na besedy zástupce sexuálních menšin. Ti prý mohou svým extravagantním zjevem mládeži imponovat. Sowinská tvrdí, že „na první pohled to není nic špatného, nicméně to lze považovat za jistou formu propagace homosexuality“.

Někteří Poláci si z „homosexuality“ Tinkyho Winkyho dělají legraci na internetových diskusních fórech. Jeden z diskutujících například upozorňuje, že by se měl prověřit i vztah Bolka a Lolka, kteří jsou spolu podezřele často.

tpa, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz