Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeden chvat a pouta jsou na rukou. Kdo je vymyslel?

Magazín

  6:35
Trvalo to několik tisíc let, ale lidstvo nakonec dotáhlo pouta k dokonalosti, jakou známe ze závěru detektivek: rychlý chvat tajného agenta, který jednou rukou drží ničemníka, zatímco druhou ve zlomku sekundy sáhne do kapsy pro želízka a v téměř stejném okamžiku je s charakteristickým kulometným cvaknutím zamkne. A happy end.

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

V dávných dobách lidé zajatcům ruce svazovali tím, co bylo po ruce. Historici mají doložené liány a jiné popínavé rostliny, později zvířecí kůže. Nebylo na ně však spolehnutí. O něco lepšími se ukázaly provazy, ale stále to nebylo ono. Historicky doloženo je použití řetězů a okovů v asyrské a babylonské civilizaci. Jejich nevýhodou však bylo, že se vyráběly pouze v jedné velikosti. Lidem se širokými zápěstími byly malé a nepohodlné – ne že by to kohokoli obměkčilo, ale mohlo se stát, že neobejmou obzvlášť mohutné jedince.

Dopravní značky. Kdy a jak vznikly první?

Naopak zajatci s úzkými ručkami z nich mohli snadno vyklouznout. Přesto se okovy používaly několik set let, neboť omezovaly pohyb zadržených účinněji než jakékoli předešlé metody. Z dnešního pohledu se však jednalo o vcelku brutální způsob omezování pohybu zajatců, protože ti kvůli pevnosti a neohebnosti zařízení často utrpěli zranění – což ovšem z perspektivy drábů vypadalo naopak jako výhoda. Ostatně řada dochovaných okovů fungovala současně jako mučicí nástroj. Jenže se ukázalo jako zřejmé, že taková forma znehybňování zadržených není praktická ani pro strážce zákona: pouta byla těžká a trvalo dlouho, než je nasadili.

Pouta

A tak v roce 1862 přišel americký podnikatel W. V. Adams s pouty, jež se dala uzpůsobit jakémukoli zápěstí, a navždy tak změnil způsob zadržování provinilců. V následujících několika letech prošel jeho vynález dalšími zlepšeními. Hned roku 1863 přišel jistý Orson C. Phelps s patentem zdokonalujícím Adamsovu západku a roku 1879 podnikatel John Tower z newyorského Brooklynu poprvé použil dvojitý zámek, který výrazně omezil šanci, že se zadržený z želízek vysmekne. A konečně roku 1912 George Carney uvedl na trh pouta, jak je známe dodnes: lehká a s možností přizpůsobit se zápěstí, aniž by ruku příliš utahovala.

Autor: