Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedno z nejčastěji dávaných jmen chlapců v Evropě je Mohamed

Magazín

  14:46
VÍDEŇ - Jedno z nejčastějších jmen, které v Evropě dostávají novorození chlapci, není Jan či Petr, ale Mohamed. Na přední příčky žebříčku oblíbenosti u rodičů se dostalo v Británii, Bruselu, mnohých městech ve Francii, v norském Oslu, švédském Malmö, nizozemském Amsterodamu či italském Milánu.

Dítě foto: shutterstock.com

Napsal to dnes rakouský deník Der Standard.

Mohamed a dalších 13 variant od Muhammada až po Mehmeta skončilo v roce 2007 v Británii jako druhé nejčastější chlapecké jméno. O rok později by nejspíš bylo na prvním místě. Ve statistice se ale neobjevilo. Vyvstaly pak různé dohady a teorie o tom, že ze zjišťování záměrně vypadlo. Vysvětlení bylo ale podle deníku prosté. Statistický úřad šetřil a zaměřil se jen na tradiční místní jména.

Vídeňský historik Michael Mitterauer uvedl, že i v Rakousku je nástup muslimských jmen znát, a to zvlášť v hlavním městě. Zatímco v roce 1995 bylo jméno Mohamed v oblíbenosti na 86. místě, předloni mu připadla už 35.

příčka. I při sečtení všech psaných variant se ale do první desítky nedostalo, i když by nejspíš předstihlo jméno Christian. Zatím žádnému z tradičních rakouských jmen prý ale zatím nehrozí, že by ho prorokův jmenovec předběhl.

Mitterauer nezkoumal jen statistiky dávání jmen, ale i internet. Pátral po důvodech, kvůli kterým si muslimští rodiče určité jméno pro svého potomka vyberou. V minulosti pojmenovávali přistěhovalci své dítě často raději tak, aby to bylo "mezikulturně lépe přijatelné". Druhá generace migrantů stále častěji volí nejen prorokovo jméno, ale i jména jeho příbuzných a druhů či postav z historie. Zatímco muslimští rodiče kvůli tomu čelí podezření ze šíření islamismu, u "domorodců" přidělování starozákonních jmen dcerám a synům žádné podezření na politické hnutí nebudí.

Jméno známého nositele může být pro muslimy i předností do života. Očekává se, že dítě zdědí po svém vzoru dobré vlastnosti. Na druhou stranu právě známá postava mnohé rodiče odrazuje od toho, aby po ní svého potomka pojmenovali. "Muhammadovi se nedá tak snadno nadávat," uvedl na internetu jeden otec. I proto podle odborníka rodiče volí varianty jména jako například Mehmet. Tomu prý lze vynadat snadněji.

Podle Mitterauera k příklonu rodičů k islámským hodnotám a tradicím přispěly kulturní konflikty posledních let. Nemusí to ale znamenat, že by se muslimové vyčleňovali a uzavírali. Naopak to může přispět k propojení evropských a orientálních tradic, míní odborník.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat