Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jedno z nejčastěji dávaných jmen chlapců v Evropě je Mohamed

Dítě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě | foto: shutterstock.com

VÍDEŇ Jedno z nejčastějších jmen, které v Evropě dostávají novorození chlapci, není Jan či Petr, ale Mohamed. Na přední příčky žebříčku oblíbenosti u rodičů se dostalo v Británii, Bruselu, mnohých městech ve Francii, v norském Oslu, švédském Malmö, nizozemském Amsterodamu či italském Milánu.

Napsal to dnes rakouský deník Der Standard.

Mohamed a dalších 13 variant od Muhammada až po Mehmeta skončilo v roce 2007 v Británii jako druhé nejčastější chlapecké jméno. O rok později by nejspíš bylo na prvním místě. Ve statistice se ale neobjevilo. Vyvstaly pak různé dohady a teorie o tom, že ze zjišťování záměrně vypadlo. Vysvětlení bylo ale podle deníku prosté. Statistický úřad šetřil a zaměřil se jen na tradiční místní jména.

Vídeňský historik Michael Mitterauer uvedl, že i v Rakousku je nástup muslimských jmen znát, a to zvlášť v hlavním městě. Zatímco v roce 1995 bylo jméno Mohamed v oblíbenosti na 86. místě, předloni mu připadla už 35.

příčka. I při sečtení všech psaných variant se ale do první desítky nedostalo, i když by nejspíš předstihlo jméno Christian. Zatím žádnému z tradičních rakouských jmen prý ale zatím nehrozí, že by ho prorokův jmenovec předběhl.

Mitterauer nezkoumal jen statistiky dávání jmen, ale i internet. Pátral po důvodech, kvůli kterým si muslimští rodiče určité jméno pro svého potomka vyberou. V minulosti pojmenovávali přistěhovalci své dítě často raději tak, aby to bylo "mezikulturně lépe přijatelné". Druhá generace migrantů stále častěji volí nejen prorokovo jméno, ale i jména jeho příbuzných a druhů či postav z historie. Zatímco muslimští rodiče kvůli tomu čelí podezření ze šíření islamismu, u "domorodců" přidělování starozákonních jmen dcerám a synům žádné podezření na politické hnutí nebudí.

Jméno známého nositele může být pro muslimy i předností do života. Očekává se, že dítě zdědí po svém vzoru dobré vlastnosti. Na druhou stranu právě známá postava mnohé rodiče odrazuje od toho, aby po ní svého potomka pojmenovali. "Muhammadovi se nedá tak snadno nadávat," uvedl na internetu jeden otec. I proto podle odborníka rodiče volí varianty jména jako například Mehmet. Tomu prý lze vynadat snadněji.

Podle Mitterauera k příklonu rodičů k islámským hodnotám a tradicím přispěly kulturní konflikty posledních let. Nemusí to ale znamenat, že by se muslimové vyčleňovali a uzavírali. Naopak to může přispět k propojení evropských a orientálních tradic, míní odborník.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÍK NA SOUSTRH (BEZ NOČNÍCH)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč