Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeřábnice, svářečka či hokejistka. Ženy boří profesní stereotypy

Magazín

  6:35
PRAHA - Stereotypy o dělení rolí ve společnosti boří svými profesemi jeřábnice Nikol Zimčíková a svářečka Kateřina Valentová. Obě ženy se v typicky mužských rolích cítí spokojené a prací si vydobyly respekt svého okolí.

Stereotypy o dělení rolí ve společnosti boří svou profesí jeřábnice Nikol Zimčíková. V typicky mužské roli se cítí spokojená. foto: ČTK

Na vyučenou kuchařku Valentovou každé ráno čeká majzlík, kladivo, šuplera, kukla a rukavice. Musí zapnout a nastavit svářečku a zapojit si brusku. Aby drobná blondýnka Zimčíková mohla ovládat jeřáb, musela projít školením a zvládnout psychotesty. Nyní ví, z čeho se skládá jeřáb, co je brzdový kotouč, jaká může být tloušťka brzdového obložení nebo jak se v převodovkách kontroluje olej.

Povolání svářečky zpopularizovala Alex Owensová, hrdinka muzikálu Flashdance z roku 1983. Tehdy se mnozí diváci domnívali, že se jedná o bláznivý nápad hollywoodského scenáristy.

PSALI JSME:

„Film Flashdance jsem viděla. Zaznamenala jsem ale jeden malý rozdíl. Ta slečna, co tančí a zároveň sváří, sváří elektrodou, což je něco úplně jiného. Já svářím ‚COčkem‘,“ řekla čtyřiadvacetiletá Valentová pracující jako svářečka v jednom podniku v rodném Trutnově.

„Nejsem názoru, že ženy musí vykonávat ženskou profesi a muži zase tu svou,“ uvedla Valentová, která práci svářečky sehnala přes inzerát. „Jistě, bála jsem se, že mi to nepůjde a jestli budu stíhat. Ale kdybych se měla bát všeho, asi bych v životě nic nezkusila,“ sdělila usměvavá tmavovláska. „Není to úplně voňavá, čistá práce, ale to mi nikdy nevadilo. Je to řemeslo, kde hlavní roli hraje člověk a ne stroj. A to mě baví,“ dodala.

Šestatřicetiletá Zimčíková má dvě děti a typicky ženskou zálibu v nakupování bot. V práci si však nasadí montérky a klidně vyleze na ten nejvyšší jeřáb. „Když jsem prvně nastoupila, chlapi na provozu se na mě chodívali koukat. Tehdy mi ale bylo dvacet let a měla jsem padesát kilo,“ vzpomínala Zimčíková.

Kormidelnice, brankářka i svářečka se sejdou na náměstí Republiky

Rodačka z Karviné Zimčíková řídí nejen silné stroje, ale i muže. Při práci s nimi razí heslo ‚Práce s chlapy baví nejen mě, ale i je‘. „Za sebe bych řekla, že si mě hýčkají a jsou šťastní, že tu mají mladou ženskou,“ podotkla.

Práci v mužském kolektivu si pochvaluje také svářečka Valentová. „S chlapy pracuju ráda. Jsou přátelští a je s nimi legrace,“ uvedla.

S jeřábnicí Zimčíkovou, svářečkou Valentovou a dalšími ženami v netradičních oborech, jakými jsou profesionální hokejová brankářka, mistryně světa v páce, cestovatelka nebo kormidelnice se mohou setkat návštěvníci akce v rámci projektu s názvem Ženy jinak. Jakože, cože?!. Ten se představí 18. února na pražském náměstí Republiky.

Autoři: ,
Témata: jeřáb

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!