18. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jeseník slaví 750 let existence. Vydává vlastní speciální poštovní známky

Radnice města Jeseník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radnice města Jeseník | foto: Archiv

JESENÍK Jesenická radnice vydala ve spolupráci s Českou poštou svou speciální poštovní známku. Návštěvníkům i obyvatelům města připomíná letošní výročí 750 let existence města, které kromě vydání speciální známky doprovodí také řada kulturních akcí. O známku byl ze strany filatelistů či patriotů města velký zájem, radnice již proto připravuje dotisk, řekl mluvčí radnice Richard Kapustka.

„Město Jeseník vydalo u příležitosti 750 let od první písemné zmínky o městě výroční známku s přítiskem, která zpodobňuje historickou radnici doplněnou výročním logem 750 let města. Autorkou grafického návrhu je Dana Akritidisová z Jeseníku,“ uvedl mluvčí radnice.

Vydáno bylo podle Kapustky dohromady 35 tiskových listů po devíti známkách, tedy 315 známek. Větší část z nich zůstala městu na propagaci, zhruba třetinu známek si mohli zakoupit i obyvatelé či návštěvníci města. „Zájem předčil očekávání, a tak se připravuje dotisk této známky. Známku lze zakoupit v informačním centru Katovna v Jeseníku za 50 korun a lze ji použít pro vnitrostátní poštovní styk,“ podotkl Kapustka.

Výročí 750 let města se Jeseník chystá oslavit v září, půjde o největší akci roku. Program je naplánován na dny 15. až 17. září. První den oslav má být slavnostní galavečer s oceněním osobností. Následující den v centru Jeseníku vypukne středověká slavnost, nebude chybět jarmark, řemesla, středověká krčma i živá zvířata či dobový kolotoč. „O slavnostní tečku se postará nedělní mše s odhalením sochy Jana Nepomuckého, která se po letech opět vrátí na své původní místo, na Masarykovo náměstí,“ dodal mluvčí.

V Jeseníku se bude letos slavit také 170. výročí zahájení zdejší lázeňské sezony, oslavy budou v polovině května. Na Masarykově náměstí se budou například promítat historické filmy o Jeseníku, vystoupí také zpěvák David Koller. Zahájení lázeňské sezony ozdobí příjezd parního vlaku, který potáhne lokomotiva Šlechtična, a to z Olomouce přes Zábřeh do Jeseníku. Ve vlaku budou cestovat i historické osobnosti, Vincenz Priessnitz se svou ženou, dodali zástupci města.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.