Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ještě větší antická Troja

Magazín

  11:28
TROJA - Legendární starověké město Troja bylo mnohem rozsáhlejší, než se doposud vědci domnívali. Vyplývá to z nejnovějších objevů německých archeologů pracujících na tomto nalezišti v severozápadním Turecku, napsala agentura DPA.

Troja foto: ARCHIV/KOLÁŽ/ŠIMON/LN

Vědci nedávno odkryli na severovýchodním okraji Troje dlouho hledané pokračování městských obranných příkopů, pocházejících z pozdní doby bronzové, které prý jednoznačně dokládají větší rozlohu Troje. Doposud archeologové předpokládali, že Troja v tomto období zaujímala plochu maximálně 27 hektarů, v současnosti ale hovoří až o 35 hektarech.

Kromě toho němečtí badatelé také nalezli malou archeologickou senzaci - na druhé straně příkopu se nacházel kameny překrytý pithos, což je velká, do země zahrabaná hliněná nádoba, a rovněž zde odhalili i pouliční dlažbu pocházející z pozdní doby bronzové.

Tajemný pithos
Co se však uvnitř pithosu nachází, není v tuto chvíli známo, protože nádoba zatím nebyla otevřena. Podle slov vedoucího archeologického týmu Ernsta Pernicky mohli Trojané pithos používat pro uchovávání zásob, ale také k pohřebním účelům. K pouhému uchování zásob by však nádobu nezakrývali kameny, soudí Pernicka.

„Dokázali jsme, že 500 metrů okolo citadely existovalo osídlení a že se jednalo o poměrně velké sídelní město,“ prohlásil. O velikost města a jeho významu v době bronzové se přitom vědci dlouho vášnivě přeli. Nejnovější objevy dokazují, že se jednalo o centrum malého knížectví, které mohlo ovládat okolní území o rozloze od 200 do 300 čtverečních kilometrů, dodal Pernicka.

Troja byla údajným dějištěm desetileté války mezi Trojany a vojsky Řeků, kterou popisuje v klasickém eposu Ilias básník Homér. Objevitelem Troje se v roce 1870 stal německý archeolog Heinrich Schliemann, který odkryl tajemství ukryté pod povrchem pahorku Hisarlik. Při archeologickém průzkumu se zjistilo, že v této lokalitě existovalo několik starověkých měst, Schliemann prozkoumal i pět hrobů, které považoval za místo posledního odpočinku trojského Priama a jeho potomků.

Po Schliemannovi bylo naleziště odkryto týmem archeologů pod vedením W. Dörpfelda a C. Belgena, kteří prokázali, že na místě stálo nejméně devět různých starověkých měst. Troja, legendární město nebo nyní spíše archeologická lokalita, leží na severozápadě Turecka, jihozápadně od Dardanel pod horou Ida.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!