Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jet na víkend bez dětí není žádná ostuda

Magazín

  7:00
Mateřská dovolená už dávno není o izolaci doma. Maminky si mohou vybírat z množství aktivit. Od rodinných center, přes kurzy plavání až po cvičení s dětmi. Málokdy mají ale možnost si na pár dnů odpočinout od svých ratolestí, tvrdí tým pěti studentek z Brna.

Hudba může pomáhat. Matky si během víkendové akci vyzkoušely také muzikoterapii. foto: Lenka Podsedníková

„Známe se z kurzů psychoterapie uměním. Každá máme svojí oblast, která nás zajímá. Já jsem přes tanec, ostatní baví výtvarné umění a hudba. Uvažovaly jsme o tom, že založíme občanské sdružení, které propojí psychologii a umění. Chtěly jsme nabídnout pomoc někomu potřebnému a zjistily jsme, že existuje jen málo akcí vysloveně pro matky. Napadlo nás zkusit něco jiného. Pro řadu lidí to bylo překvapivé, když samy ještě děti nemáme,“ vzpomíná čtyřiadvacetiletá Jitka Nedomová, studentka psychologie na Masarykově univerzitě.

Nechat se unášet rytmem, i takovou možnost měly matky na víkendové akci

Studentky vymyslely víkendový program pro matky z Brna a okolí. V nabídce byly taneční aktivity, malování nebo diskuse s psycholožkou z manželské poradny. Na tři dny zmizet z každodenního kolotoče a věnovat se sama sobě, to byl cíl nového programu Na víkend bezdětná.

„Zpočátku byly maminky rozpačité. Ptaly se nás, co je přesně čeká. Řada z nich se totiž obávala slova terapie. My jim ale vysvětlily, že v programu budou jednoduché  techniky, které slouží zejména k sebepoznání. Také jsme měly dotazy, zda musí jet na celý víkend. Pro některé to bylo  vůbec poprvé, kdy odjely na tak dlouho zdomova. Někdy jsou na mateřské dva, tři roky a péče o dítě je hlavně na nich. Často musely tatínkům říct, že to není žádná ostuda, když chtějí víc času samy pro sebe,“ vysvětluje Jitka.

Být chvíli spolu. Na závěr akce si matky vyprávěly o zážitcích z jednotlivých kurzů.

První víkendový program proběhl na přelomu března a dubna, další se konal koncem června v Adamově u Brna. Zážitkových kurzů se zúčastnilo sedmnáct maminek. Zájem o netradiční akci stále trvá atým studentek proto plánuje pokračování. „Jsem moc ráda, že jsme se do toho pustily a je vidět, že to má smysl. Díky programu Think Big od Nadace O2 jsme mohly nakoupit pomůcky na víkendové akce, například pro arteterapii a další kurzy. Vše se nám bude určitě hodit do budoucna, pro činnost našeho sdružení Ars longa. Chceme také zkusit i jednodenní verzi programu, to jistě uvítají i další maminky. Tak proč jim to nesplnit.“ usmívá se Jitka.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...