Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ježíšek: Rodiče se mi snažili namluvit, že dárky nosí Děda Mráz

 Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto) | foto: Reuters

S myšlenkou, že dárky pod vánoční stromeček nosí jedině Děda Mráz, se musel v útlém dětství smířit Ladislav Ježíšek z Orlové na Karvinsku. Snažili se mu to namluvit rodiče, když se jich začal ptát na zvláštní shodu jmen.

"Chtěl jsem vysvětlit, zda taky nosím dárky, když se jmenuji Ježíšek," svěřil se nositel biblického jména. Dnes na snahu svých rodičů vzpomíná s úsměvem. "Vyřešili to šalamounsky," uvedl. Jejich verzi nakonec uvěřil. "Bylo mi divné, že bych nosil dárky sám sobě. Proto přišli s Dědou Mrázem," řekl. Tím ale otazníky a nejasnosti o totožnosti onoho štědrého dárce pro Ježíška z Orlové neskončily. Později se začal ptát proč jemu nosí dárky Děda Mráz a spolužákům ze školy Ježíšek.

I na tyto otázky ale jeho rodiče našli odpověď. "Ježíšek by údajně nestihl obdarovat všechny děti, a proto má na světě pomocníky. Jedním z nich byl právě i Děda Mráz," zavzpomínal.

Ježíšek Vánoce miluje
V práci si se svým jménem užil Ježíšek hodně legrace. Zvlášť v předvánočním období mezi kolegy přichází na přetřes častěji. "Každý si jméno Ježíšek spojuje s dárečky. Ptají se, co jim tentokrát přinesu. Jindy, když přijdu do práce, tak zase poznamenají, že přišel Ježíšek a brzy budou svátky," vyjmenoval.

Vánoce ale osobně považuje za nejkrásnější svátky v roce. "Jsem ještě ze staré školy. Jsou to dny, kdy se setkáme s rodinou. Lidé jsou si mnohem blíž," řekl Ladislav Ježíšek.

Rok 2010 v obrazech

I jeho jmenovci mají se jménem podobné zážitky. "Mám 86 let pozitivních zkušenostní se jménem Ježíšek," poznamenal Lubomír Ježíšek z Ostravy. "Je s tím sranda. Vždy, když jsem někam přišel jednat, tak se na mě přišli podívat. Volali: 'Ježíšek je tady. Budou Vánoce'," řekl už dříve důchodce Eduard Ježíšek.

Jméno Ježíšek

Ještě v roce 2002 podle telefonního seznamu v Moravskoslezském kraji dárky pod stromečky ve svých rodinách nadělovalo minimálně 20 Ježíšků. Biblické jméno v té době navíc nosilo ještě nejméně dalších sedm žen. Jen v Bohumíně na Karvinsku bylo tehdy Ježíšků hned pět. V dnešním seznamu najdeme s obtížemi jen sedm Ježíšků. Není ale jasné, zda ubývá Ježíšků nebo jen majitelů pevných linek.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!