Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ježíšek: Rodiče se mi snažili namluvit, že dárky nosí Děda Mráz

Magazín

  16:04
S myšlenkou, že dárky pod vánoční stromeček nosí jedině Děda Mráz, se musel v útlém dětství smířit Ladislav Ježíšek z Orlové na Karvinsku. Snažili se mu to namluvit rodiče, když se jich začal ptát na zvláštní shodu jmen.
 Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto)

Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto) foto: Reuters

"Chtěl jsem vysvětlit, zda taky nosím dárky, když se jmenuji Ježíšek," svěřil se nositel biblického jména. Dnes na snahu svých rodičů vzpomíná s úsměvem. "Vyřešili to šalamounsky," uvedl. Jejich verzi nakonec uvěřil. "Bylo mi divné, že bych nosil dárky sám sobě. Proto přišli s Dědou Mrázem," řekl. Tím ale otazníky a nejasnosti o totožnosti onoho štědrého dárce pro Ježíška z Orlové neskončily. Později se začal ptát proč jemu nosí dárky Děda Mráz a spolužákům ze školy Ježíšek.

I na tyto otázky ale jeho rodiče našli odpověď. "Ježíšek by údajně nestihl obdarovat všechny děti, a proto má na světě pomocníky. Jedním z nich byl právě i Děda Mráz," zavzpomínal.

Ježíšek Vánoce miluje
V práci si se svým jménem užil Ježíšek hodně legrace. Zvlášť v předvánočním období mezi kolegy přichází na přetřes častěji. "Každý si jméno Ježíšek spojuje s dárečky. Ptají se, co jim tentokrát přinesu. Jindy, když přijdu do práce, tak zase poznamenají, že přišel Ježíšek a brzy budou svátky," vyjmenoval.

Vánoce ale osobně považuje za nejkrásnější svátky v roce. "Jsem ještě ze staré školy. Jsou to dny, kdy se setkáme s rodinou. Lidé jsou si mnohem blíž," řekl Ladislav Ježíšek.

Rok 2010 v obrazech

I jeho jmenovci mají se jménem podobné zážitky. "Mám 86 let pozitivních zkušenostní se jménem Ježíšek," poznamenal Lubomír Ježíšek z Ostravy. "Je s tím sranda. Vždy, když jsem někam přišel jednat, tak se na mě přišli podívat. Volali: 'Ježíšek je tady. Budou Vánoce'," řekl už dříve důchodce Eduard Ježíšek.

Jméno Ježíšek

Ještě v roce 2002 podle telefonního seznamu v Moravskoslezském kraji dárky pod stromečky ve svých rodinách nadělovalo minimálně 20 Ježíšků. Biblické jméno v té době navíc nosilo ještě nejméně dalších sedm žen. Jen v Bohumíně na Karvinsku bylo tehdy Ježíšků hned pět. V dnešním seznamu najdeme s obtížemi jen sedm Ježíšků. Není ale jasné, zda ubývá Ježíšků nebo jen majitelů pevných linek.

Autoři: ,

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...