Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ježíšův hrob je prý pravý

Byl Ježíš pohřben v „rodinné hrobce" v Talpíotu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byl Ježíš pohřben v „rodinné hrobce" v Talpíotu? | foto:  Šimon, Lidové noviny

JERUZALÉM/PRAHA Když se před rokem na televizním programu Discovery Channel objevil dokument o údajném objevení Ježíšovy hrobky, vzedmulo to mezi křesťany vlnu negativních reakcí. Zpochybnilo to totiž jeden ze základních kamenů křesťanství.

Víra, že Ježíš po svém ukřižování vstoupil na nebesa v celé své fyzické podobě. Nyní se vědci přiklání k názoru filmařů.

Dokument Ztracená Ježíšova hrobka (The Lost Tomb of Jesus) rekonstruuje nález z roku 1980, kdy archeologové objevili údajné ostatky Ježíše, jeho manželky, dítěte a také Marie a Josefa na jeruzalémském předměstí Talpiot. Tvůrci pořadu hollywoodský režisér James Cameron a kanadský investigativní novinář Simcha Jacobovic však svými kontroverzními názory natolik pobouřili odborníky i představitele církve, že se pořad dočkal pouze jediného uvedení.

Rozruch okolo filmu však inspiroval mnoho archeologů a badatelů, aby se tímto tématem nadále zabývali. Jak uvedl časopis Time, přední americký expert na Nový zákon, profesor James Charlesworth z Princetonské univerzity, zorganizoval tento týden konferenci v Jeruzalémě, na kterou pozval více než 50 nejrůznějších vědeckých kapacit, aby se zabývaly pravostí nálezu Ježíšovy hrobky. Od prvotního všeobecného názoru, že obsah filmu je pouhou spekulací, došli vědci k názoru, že hrobka, která byla objevena při stavbě rodinného domu, je možná opravdu místem posledního odpočinku Ježíše. „Mám své pochybnosti, ale nemohu vyloučit možnost, že hrobka skutečně patřila Ježíšově rodině. Mohu říci tolik, že skutečně patřila židovské rodině před dvěma tisíci lety a že v ní byl přesný nápis Ježíš, syn Josefův,“ řekl Charlesworth časopisu Time.

Archeolog se bál promluvit
Překvapivou řeč pronesla na konferenci vdova po archeologovi Josefu Gatovi, který v roce 1980 velel výzkumným pracím. „Můj manžel byl přesvědčen o tom, že jde o místo posledního odpočinku Ježíše a jeho rodiny. Ale nechtěl to říci, protože se obával vlny antisemitismu ve světě. Narodil se v Polsku a přežil holokaust. Proto raději mlčel,“ řekla podle listu Haarec. Gat a další dva archeologové před více než dvaceti lety vykopali hrobku, kterou však už století předtím někdo objevil a poničil. Našli v ní rakve, na kterých byly nápisy „Ježíš, syn Josefův, Máří Magdaléna a Juda, syn Ježíšův“. Objev pak upadl v zapomnění, než se jím v roce 1996 začali zabývat filmaři. „Jsem rád, že jsme se nyní dočkali ospravedlnění,“ řekl Jacobovic.

Účastníci konference jsou teď zajedno - je nutné místo nálezu znovu prozkoumat. Hrobka však teď není přístupná, její vchod je zalit betonem. Problémem pro další zkoumání je také to, že se část kostí ztratila a část ortodoxní židé znovu uložili do země na hřbitově. Charlesworth uvedl, že pokud se současné domněnky potvrdí, vzbudí to mezi věřícími smíšené pocity. Doufá však v pozitivní přijetí. „Křesťanství je velice silné náboženství a to nemůže jakýkoli archeologický nález změnit,“ myslí si.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Pronájem bytu v RD 2+1
Pronájem bytu v RD 2+1

Erbenova, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav II
17 000 Kč/měsíc