Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chcete zachránit planetu? Jezte čokoládu se cvrčky a červy

Čokoláda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoláda | foto: Shutterstock

TOULOUSE Spotřebitel pociťující odpovědnost k životnímu prostředí může v novém roce učinit něco pro sebe, pro své blízké i pro celou planetu, když si dá čokoládu se cvrčky či moučnými červy. A jestliže ti, kdo ochutnají tuto pochoutku spojující v sobě lahodnou chuť čokolády a křupavou oříškovou příchuť sušeného rovnokřídlého hmyzu či brouků, nedokážou překonat odpor, budiž jim připomenuto, že i ve svých gurmánských zkušenostech mají být "ekonomickými" vlastenci.

Taková čokoláda je totiž produktem čistě made in France, mladého podniku Micronutris, který ve Francii chová hmyz pro potravinářské účely, a čokoládovny Guy Roux, jež se specializuje na tuto pochoutku bez cukru.

Sarančata v čokoládě
Firma sídlící na předměstí Toulouse na jihozápadě Francie vznikla před rokem a půl. V hale průmyslové zóny se to v nádržkách hemží statisíci sarančaty a moučnými červy, larvami potemníka moučného.

Šéf firmy Cédric Auriol původně podnikal v textilu a posléze pocítil potřebu rozšířit své aktivity. Entomofagie, pojídání hmyzu lidmi, je trh, který podle něho nepochybně prudce poroste.

Červy

V Africe, v Asii či v Latinské Americe pojídají sice dvě miliardy lidí běžně hmyz a na internetu si můžete objednat housenky, ale ani v Evropě, ba ani ve světě nevyrábí žádný podnik hmyz a není tak zajištěna bezpečná kvalita odpovídající západním normám, jako je to v Micronutrisu.

Podle biologa Jérémyho Defrize, jenž má u Micronutrisu na starosti výrobu, se francouzský ani západní gastronom nevyhne vážné otázce: v roce 2050 nás na Zemi bude devět až deset miliard a poptávka po živočišných proteinech se zdvojnásobí, nezdvojnásobí se však zemědělská plocha.

Proteiny, vitamíny a minerály
Na tuto otázku předkládá Defrize - kromě jiných odpovědí, jako je syntetické maso - řešení: "Entomofagie umožní všem lidem na světě, aby se dosyta najedli," říká.

Maličká zvířátka jsou bohatá na proteiny, vitamíny a minerály a zároveň obsahují jen málo tuku. Při stejné váze, tvrdí vědec, produkují chovy hmyzu desetkrát až stokrát méně skleníkových plynů než chovy tradičního masa.

Micronutris krmí své cvrčky domácí a moučné červy, jakož i cvrčky stepní a sarančata stěhovavá, které testuje, biopotravinami. Vyrábí mouku, kterou se živí červi, a pěstuje obilí pro sarančata. Rovněž chce kompostovat exkrementy svých líhní.

Čokoláda - ilustrační foto.

Firma začala nabízet v prosinci své produkty na internetu. Kilogram cvrčků či červů však nyní stojí asi 200 eur (5 000 Kč). Až se výroba rozjede a spotřebitelé se začnou více zajímat o to, jaký dopad má na životní prostředí to, co jedí, chce nabízet do tří let hmyz za ceny blížící se cenám klasického masa.

Micronutris by měl hmyz měnit v základní surovinu. Tabulka čokolády má především uvést značku ve známost, stejně jako energetická tyčinka, která se má objevit na trhu během několika měsíců. Ta bude vyrobena z hmyzí moučky, která bude přijatelnější pro západního spotřebitele, jenž ještě není připraven pojídat šváby, dodává Jérémy Defrize.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...