Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

VIDEO: Jídlo z odpadků. Filipínský pagpag z ‚recyklovaného‘ masa je pokrm nejchudších

Pagpag je snadno dostupným pokrmem pro nejchudší obyvatele Filipín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pagpag je snadno dostupným pokrmem pro nejchudší obyvatele Filipín. | foto: BBC

MANILA Nejchudší obyvatelé Filipín přišli s vlastním kulinářským vynálezem. Pagpag, v překladu oprášené nebo zrecyklované, je pokrm, který se připravuje ze zbytků nalezených v odpadcích. Bývá hlavním a často i jediných pořádným jídlem pro obyvatele zapadlých částí velkých filipínských měst, upozorňuje ve své videoreportáži britská BBC.

Jeho hlavní součástí jsou zbytky z jídel, hlavně maso, které restaurace a podniky rychlého občerstvení vyhazují jako odpadky. Sběrači vybírající odpadkové koše a přehrabující skládky pracují téměř nepřetržitě. Hledají vyhozené zbytky, nejčastěji nacházejí špatně obraná stehýnka a křidýlka z velkých fast foodů. Za tuto práci jsou placení - za týden mohou dostat 6 dolarů poté, co kuchař prodá výsledný pokrm. Samotný pytlík nalezeného masa má hodnotu v přepočtu zhruba deset korun.

Kuchař nejprve obere veškeré maso a ujistí se, že se do pokrmu nedostala žádná kost. Maso musí být pečlivě umyto ve vodě, někteří k odstranění špíny a bakterií používají desinfekční prostředky. Zbytky se musí nejdříve pořádně povařit. Kuchař pak maso přimíchá do připravené omáčky, případně přidá zeleninu či další nalezené ingredience a vše uvaří. Pagpag se často podává s rýží. Cena jídla se odvíjí od obsahu masa. Jedna porce hotového pokrmu vyjde tamní obyvatele průměrně na čtyři koruny.

Dobrá volba je důležitá

Ačkoliv je tento pokrm brán místními jako velice chutný, i oni si pečlivě vybírají, u jakého kuchaře se najedí. Přestože jsou na tuto stravu zvyklí, musí si ověřit, zda kuchař připravuje pokrm pořádně. Předejdou tím případným závažným zdravotním problémům.

Riziko salmonely a dalších obtíží je totiž velmi vysoké. Odborníci také varují před častou konzumací dětmi. V případě, že jedí pouze toto recyklované jídlo, může jejich tělo postrádat živiny důležité pro růst a vývoj.

Některé rodiny však často nemají jinou možnost a pagpag je jediné jídlo, které si mohou dovolit.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!