15. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jihokorejci dělají z popela zesnulých korálky

Hřbitov-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov-ilustrační foto | foto: Shutterstock

Velký zármutek, který Jihokorejce Kim Ir-nama neopustil ani 27 let po smrti jeho otce, ho nakonec přivedl k rozhodnutí svého rodiče zvěčnit. Otcovo tělo vyzvedl z hrobu, zařídil kremaci kostí a výsledný popel nechal za 870 dolarů (přes 16.300 Kč) změnit v korálky.

Změny v tradičním postoji Korejců k uctívání předků, ale také nárůst kremací těl nebožtíků vedly v této asijské zemi ke vzniku několika společností, které provádějí změnu popela v korálky připomínající drahé kameny. Zákazníci jsou především lidé, kteří urnu s popelem zesnulého považují za nedokonalý způsob uctění jeho památky.

Například firma Ponhjang tuto službu přeměny popela v kameny v buddhistickém stylu poskytla už pěti stovkám klientů. Shoduje se s dalšími společnostmi, které provozují stejnou činnost, že v posledních letech zájem o jejich služby stále roste.

V Koreji, podobně jako v dalších asijských zemích, se zesnulí obvykle pohřbívají do země. Nyní ale relativně novému podnikání nahrává například skutečnost, že půdy pro nové hřbitovy je stále méně a trvale také stoupá její cena.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz