"Všude v zástupu mluvili o mistru tohoto orloje, jak je zvláštním darem a vtipem božím nad jiné obdařen, všude jmenovali mistra Hanuše, jenž dílo vtipně a divně udělal," píše se ve Starých pověstech českých.
Za autora pražského orloje označil Jirásek ve svém díle Jana Růže, zvaného mistr Hanuš. Tento bájný geniální hodinář, kterého podle pověsti raději oslepili, než aby mohl postavit obdobný orloj někde jinde na světě, tak díky pověsti na dlouhá léta zastínil slávu Mikuláše z Kadaně.
Právě kadaňský rodák je skutečným autorem orlojem. Dokládá to opis listu pražského purkmistra z 9. října 1410, na který v 60. letech opět upozornili historici.
A proč tedy Hanuš?
Jan Růže se údajně podílel na přestavbě Staroměstské radnice po husitských válkách v druhé polovině 15. století a na dílčích opravách a změnách na orloji. A byl to on, kdo přidal i pohyblivou figuru kostlivce. Od té doby byl nadlouho považován za stavitele stroje a stal se zřejmě i předlohou pro Jiráskova hrdinu.
O životě Mikuláše z Kadaně není mnoho známo. Podle historika Petra Hlaváčka se narodil kolem roku 1350. Kde přesně bydlel, ale nikdo neví. "Není známé jeho příjmení. Mikulášů tehdy po Kadani běhalo hodně, bylo to oblíbené jméno," vysvětlil.
Později se přestěhoval do Prahy, byl tam prý již v roce 1381. Stal se královským hodinářem a za své nejslavnější dílo dostal dům poblíž dnešního Václavského náměstí. Zemřel roku 1419.
Pamětní deska v Kadani
Ačkoli dosud mají mnozí Češi díky Jiráskovým pověstem za stavitele orloje stále mistra Hanuše, v Kadani na skutečného génia nezapomněli. Tento týden mu odhalili pamětní desku na historické budově radnice.
Město ji tam nechalo umístit jako připomínku 600 let od doby, kdy hodinář orloj vytvořil. Podle starosty Jiřího Kulhánka i proto, aby obyvatelé i návštěvníci města věděli, že odtud pocházela tak významná osoba.