Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jirásek mystifikoval. Orloj nesestavil slepý Hanuš

Magazín

  10:36
KADAŇ - Spisovatel Alois Jirásek se zasloužil o jednu velkou mystifikaci českého národa. Autorství staroměstského orloje přiřknul ve svých pověstech mistru Hanušovi. Díky tomu považují dosud tuto informaci mnozí za pravdivou. A křivdí tak skutečnému staviteli orloje - Mikuláši z Kadaně.

pražský orloj foto: Tomá KristLidové noviny

"Všude v zástupu mluvili o mistru tohoto orloje, jak je zvláštním darem a vtipem božím nad jiné obdařen, všude jmenovali mistra Hanuše, jenž dílo vtipně a divně udělal," píše se ve Starých pověstech českých.

Za autora pražského orloje označil Jirásek ve svém díle Jana Růže, zvaného mistr Hanuš. Tento bájný geniální hodinář, kterého podle pověsti raději oslepili, než aby mohl postavit obdobný orloj někde jinde na světě, tak díky pověsti na dlouhá léta zastínil slávu Mikuláše z Kadaně.

Právě kadaňský rodák je skutečným autorem orlojem. Dokládá to opis listu pražského purkmistra z 9. října 1410, na který v 60. letech opět upozornili historici.

A proč tedy Hanuš?

Jan Růže se údajně podílel na přestavbě Staroměstské radnice po husitských válkách v druhé polovině 15. století a na dílčích opravách a změnách na orloji. A byl to on, kdo přidal i pohyblivou figuru kostlivce. Od té doby byl nadlouho považován za stavitele stroje a stal se zřejmě i předlohou pro Jiráskova hrdinu.

O životě Mikuláše z Kadaně není mnoho známo. Podle historika Petra Hlaváčka se narodil kolem roku 1350. Kde přesně bydlel, ale nikdo neví. "Není známé jeho příjmení. Mikulášů tehdy po Kadani běhalo hodně, bylo to oblíbené jméno," vysvětlil.

Později se přestěhoval do Prahy, byl tam prý již v roce 1381. Stal se královským hodinářem a za své nejslavnější dílo dostal dům poblíž dnešního Václavského náměstí. Zemřel roku 1419.

Pamětní deska v Kadani

Ačkoli dosud mají mnozí Češi díky Jiráskovým pověstem za stavitele orloje stále mistra Hanuše, v Kadani na skutečného génia nezapomněli. Tento týden mu odhalili pamětní desku na historické budově radnice.

Město ji tam nechalo umístit jako připomínku 600 let od doby, kdy hodinář orloj vytvořil. Podle starosty Jiřího Kulhánka i proto, aby obyvatelé i návštěvníci města věděli, že odtud pocházela tak významná osoba.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!