Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jožin z bažin boduje v Rusku - jako parodie na Putina

Magazín

MOSKVA - VIDEO UVNITŘ Rusko má nový hit a novou hvězdu. Překvapivě je jí český zpěvák Ivan Mládek se svým songem Jožin z bažin (v ruském překladu "Jožin iz balot"). Text písně, jež se největší slávě těšila v Československu 70. let minulého století, si ovšem Rusové upravili po svém.

Mládek a jeho ruský Putin z bažin

Hlavním hrdinou příběhu již není neurčitě vyhlížející zelená příšera, ale zcela konkrétní a hmatatelný ruský premiér Vladimir Putin.

Na internetovém serveru YouTube je nicméně video (po vzoru Poláků, kteří nedávno coby předlohu k domácí satiře použili stejnou píseň) vyvěšeno v původní podobě – tedy jako záznam vystoupení Ivana Mládka a jeho skupiny Banjo Band v Československé televizi v roce 1978. K videu ovšem Rusové nazpívali svůj text téměř dabingovou formou, takže se může zdát, že píseň o Putinovi zpívá Mládek.

Nápad použít chytlavou melodii pod nový text moskevská skupina Murzilky International převzala od Poláků. Text v ruském jazyce je však zcela originální a vychází ze současných ruských politických poměrů. Premiér Putin totiž v poslední době demonstruje svou schopnost vyřešit osobně jakýkoliv problém a pomoci tak "prostému" lidu překonat ekonomickou krizi. Vystupuje jako mocný obránce svých poddaných, před kterým se třese veškeré úřednictvo i bohatí ruští oligarchové.

Nedávno například Putin osobně navštívil město Pikaljovo, kde

Putin jede do Pikaljova

Putin jede do
Pikaljova
V Pikaljovo byl závod
Co vyráběl kroupy
A pracoval tam klidný lid
Neznal stávky, neměl roupy

A jak závod zavřeli
Začaly nepokoje
Kdo navrátí fabriku
Na klidné zas koleje
Ref.
Putin Putin, jede do Pikaljova
Putin, Putin, udělá tam ráj
znova,
Putin, Putin, zúčtování bystře
Putin, Putin, premiér ministře!
Všichni kdo za krize chcete
závody zavírat
Aja aj aj aj vězte, od Putina
dostanete chvat

V obchodech nám každý den
Ceny rostou fofrem
Občanům cpou drze ruble
Prostě horem dolem

Teď nám maso za týden
Hnedle dvakrát zdražilo
Jak s tím masem vydržet
Co by nám tak pomohlo?

Ref.
Putin, Putin, supermarket
obkličuje
Putin, Putin, copak se tam zase
děje
Putin, Putin, zúčtování bystře
Putin, Putin, premiér ministře!
Všichni kdo za krize chcete
závody zavírat,
Aja aj aj aj vězte, od Putina
dostanete chvat

I když není první muž
Je to jenom dočasně
Brzy ty i já půjdeme
Zase k urnám jen čestně

No a volba, to je jasný
Hnedle ve třetím kupletu
Výsledek je očividný
Samozřejmě! A je tu...

Ref.
Jožin z bažin, pochyb tady není
Jožin z bažin, symbol pokolení!
Jožin z bažin, zvolil si ho národ
Jožin z bažin, šťastně žít jak
závod
Vědí oligarchové, též horník
s policajtem
Jožin z bažin bude naším
prezidentem!

Text ruské parodie s melodií písně
Ivana Mládka Jožin z bažin
přeložila Petra Procházková

stávkovali pracující závodu, který chtěli jeho majitelé zrušit. Putin však přijel na místo a vlastníky fabriky před jejich zaměstnanci veřejně zostudil a doslova seřval. Přikázal ihned vyplatit odepřené mzdy dělníkům a postarat se o jejich budoucnost. A ačkoliv nejsou ruští podnikatelé premiérovi nijak podřízeni, nedovolili si neuposlechnout.

Jindy zase premiér nečekaně vyrazil na inspekční obchůzku po moskevských supermarketech a nakonec veřejně konstatoval, že je v nich příliš draho. A ačkoliv nejde o žádné státní, ale zcela soukromé obchody, jejich majitelé zlevnili, neboť vědí, že Putin má moc zlikvidovat prakticky kohokoliv, kdo se mu znelíbí.

Pravděpodobně na jeho příkaz byl například nedávno uzavřen slavný moskevský Čerkizovský trh, což vyvolalo obrovskou nevoli obchodníků. Ruské noviny v této věci psaly, že hlavní důvod uzavření nebyl hygienický nebo ekonomický, ale byl jím fakt, že majitel tržiště se znelíbil premiérovi příliš okatým prezentováním svého bohatství a pořádáním večírků pro zbohatlíky v Turecku.

Přemůže jej práškovací letadlo Píseň s ruským satirickým textem poprvé zazněla v rozhlase, kde zaujala internetové blogery, a záhy se stala nejpopulárnějším songem v Rusku. Prostřednictvím internetu ji zatím slyšely asi čtyři miliony lidí a v posledních dnech se již o videu hovoří jako o "megaklipu". Pozornost několika milionů lidí strhla rovněž karaoke verze písně, jež se objevila nedávno. I český muzikant a humorista Ivan Mládek - pravda, v poněkud mladším, nadčasovém provedení - se tak nyní stal v Rusku neuvěřitelně populárním. Celá věc ale nakonec vůbec nemusí dopadnout dobře.

List Komsomolskaja Pravda zveřejnil úvahu, kdo je vlastně Jožin z bažin, ke kterému je přirovnáván premiér Putin a pro kterého by měli Rusové hlasovat v prezidentských volbách. "Je to baziliščí příšera, která žije v bažinách na Moravě a pojídá občany. Přemoci jej je možné jen s pomocí chemického posypu z letadla," vnášejí konečně jasno do celého případu ruští novináři. Pozastavují se i nad tím, proč by Rusové měli hlasovat právě pro tuto českou obludu. "Protože máme možnost si zvolit svobodně," konstatují.