Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jubileum slavné myši

Mickey Mouse a jeho Minnie oblečeni v tradičním japonském kimonu zdraví návštěvníky novoroční přehlídky v Disneylandu v Tokyu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mickey Mouse a jeho Minnie oblečeni v tradičním japonském kimonu zdraví návštěvníky novoroční přehlídky v Disneylandu v Tokyu. | foto: AFP

NEW YORK / PRAHA Neuvěřitelných 80 let od vstupu na obrazovky včera oslavil nejslavnější myšák všech dob – Mickey Mouse. Kreslená postavička, jež se stala ikonou společnosti The Walt Disney Company a miláčkem několika generací dětských diváků, se 15. května 1928 poprvé objevila ve snímku Plane Crazy.

  Tenkrát byl myšák vyveden pouze v černobílé a němá groteska se s velkým úspěchem nesetkala. 

První Mickey byl z dnešního pohledu poněkud nudný: Sláva přišla až se třetí epizodou Steamboat Willie (Parník Wilda), která byla uvedena 18. listopadu 1928. Film měl veliký úspěch hlavně kvůli technické novince – synchronnímu ozvučení.

Mickey a Parník Wilda:


Od té doby se začala proměňovat i Mickeyho podoba, která se přizpůsobovala běhu doby a moderním trendům. V epizodě nazvané The Karnival Kid (Karnevalové dítě) Mickey poprvé promluvil. Jeho první slova byla: „Hot dog!“ Mickey Mouse původně mluvil hlasem svého tvůrce (který namluvil i myšákovu kamarádku Minnie), filmového kreslíře a producenta Walta Disneyho, a vypadal spíš jako krysa; byl černobílý a jeho oči byly jen černé tečky.

Mickey poprvé promluví:V roce 1929 se v epizodě nazvané The Opry House (Opera) objevil poprvé se slavnými bílými rukavicemi. Čas plynul a z černobílé postavičky se stala barevná. První barevný Mickey Mouse uchvátil diváctvo ve snímku nazvaném The Band Concert (Koncert kapely) v roce 1935.

Poprvé v barvě:To už myš přestávala být myší a stále více se začala podobat dítěti. Čím byl dětštější, tím byl také nevinnější. A slavil stále větší úspěch. Během prvního desetiletí své existence zazářil ve více než stovce animovaných filmů.

 Z Mickeyho Mouse se stala reklamní značka, kterou lze potkat dennodenně na každém kroku. Sběratelé po celém světě se předhánějí ve sběratelských skvostech. Jedním z nejcennějších úlovků jsou hodinky s jeho podobiznou, které v roce 1933 vyrobila firma Ingersol.

Mickey Mouse dnes:

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!