Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jubileum slavné myši

Magazín

  11:05
NEW YORK / PRAHA - Neuvěřitelných 80 let od vstupu na obrazovky včera oslavil nejslavnější myšák všech dob – Mickey Mouse. Kreslená postavička, jež se stala ikonou společnosti The Walt Disney Company a miláčkem několika generací dětských diváků, se 15. května 1928 poprvé objevila ve snímku Plane Crazy.

Mickey Mouse a jeho Minnie oblečeni v tradičním japonském kimonu zdraví návštěvníky novoroční přehlídky v Disneylandu v Tokyu. foto: AFP

  Tenkrát byl myšák vyveden pouze v černobílé a němá groteska se s velkým úspěchem nesetkala. 

První Mickey byl z dnešního pohledu poněkud nudný: Sláva přišla až se třetí epizodou Steamboat Willie (Parník Wilda), která byla uvedena 18. listopadu 1928. Film měl veliký úspěch hlavně kvůli technické novince – synchronnímu ozvučení.

Mickey a Parník Wilda:


Od té doby se začala proměňovat i Mickeyho podoba, která se přizpůsobovala běhu doby a moderním trendům. V epizodě nazvané The Karnival Kid (Karnevalové dítě) Mickey poprvé promluvil. Jeho první slova byla: „Hot dog!“ Mickey Mouse původně mluvil hlasem svého tvůrce (který namluvil i myšákovu kamarádku Minnie), filmového kreslíře a producenta Walta Disneyho, a vypadal spíš jako krysa; byl černobílý a jeho oči byly jen černé tečky.

Mickey poprvé promluví:V roce 1929 se v epizodě nazvané The Opry House (Opera) objevil poprvé se slavnými bílými rukavicemi. Čas plynul a z černobílé postavičky se stala barevná. První barevný Mickey Mouse uchvátil diváctvo ve snímku nazvaném The Band Concert (Koncert kapely) v roce 1935.

Poprvé v barvě:To už myš přestávala být myší a stále více se začala podobat dítěti. Čím byl dětštější, tím byl také nevinnější. A slavil stále větší úspěch. Během prvního desetiletí své existence zazářil ve více než stovce animovaných filmů.

 Z Mickeyho Mouse se stala reklamní značka, kterou lze potkat dennodenně na každém kroku. Sběratelé po celém světě se předhánějí ve sběratelských skvostech. Jedním z nejcennějších úlovků jsou hodinky s jeho podobiznou, které v roce 1933 vyrobila firma Ingersol.

Mickey Mouse dnes:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!