Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kadeřnice rekonstruuje antické účesy

Kadeřnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kadeřnice | foto: Reuters

BALTIMORE Přes den Janet Stephensová střihá a barví vlasy ve svém salonu v Baltimoru. Po večerech vytváří kopie účesů, jaké nosily urozené dámy v antickém Římě, a to s takovou přesností, že si za to vysloužila uznání archeologů.

"Tohle je vestálka, tohle je manželka císaře Trajána Pompeia Plotina. Měla velmi zvláštní účes," říká čtyřiapadesátiletá Stephensová uprostřed hlav hýřících složitými pletenci vlasů rozmístěných v garáži jejího domu v Baltimoru nedaleko Washingtonu.

Janet Stephensová, štíhlá a elegantní rusovláska, pracuje jako kadeřnice už 22 let. Její zálibou je historie účesů. Byla rovněž jednou z mála amatérek, které publikovaly ve vědeckém časopisu o římské archeologii. Píše o tom agentura AFP.

Stephensová má totiž originální teorii, kterou léta dokazovala za pomoci vědeckých důkazů. "Vždy se tvrdilo, že Římanky nosily buďto paruky nebo sochařské výtvory," uvádí.

Tato amatérská archeoložka naopak tvrdí, že účesy urozených dam byly vytvářeny z jejich vlastních velmi dlouhých vlasů. Jejich konstrukce, složené z mnohých pletenců, drdolů či pásů kadeří, nedržely podle ní sponky nebo jehlice, ale byly sešívány, aby dobře držely.

ČTĚTE DÁLE:

"Napadlo mě to a uvědomila jsem si to, když jsem použila jehlu a niť, aby držely vlasy v drdolu, ale jde to u všech účesů," zdůrazňuje.

Účes, který vytvořila otrokyně a který byl díky prošití dosti pevný, mohl zůstat na hlavě i několik dní," říká. Pokud jde o paruky, jejich zhotovení bylo velmi obtížné. "Měla jsem pocit, že to byly pravé vlasy," dodává a odmítá myšlenku účesu zkonstruovaného sochařem.

Je to moje vášeň

Janet Stephensová obešla mnoho muzeí, strávila mnoho hodin v knihovnách a naučila se dokonce německy. "Latinsky bohudíky ne, potřebovala jsem jen několik slov k vyložení své teorie a sepsání článku, jenž by přesvědčil nedůvěřivého čtenáře," dodává.

Opírajíc se o římského gramatika Sexta Pompeia Festa, žijícího ve druhém století, prokázala, že latinské slovo acus, v kadeřnickém kontextu vždy překládané jako jehlice, znamená ve skutečnosti jehla.

"Intelektuálové nepracují rukama a experti na antiku zřejmě nikdy nečesali nikoho jiného než sami sebe," směje se amatérská archeoložka. "Přistupovala jsem k tomu bez předpojatosti, jako kadeřnice," dodává.

Stephensová má účet na YouTube, kde představuje dvacítku modelů realizovaných výhradně se zdokumentovanými nástroji, s kostěnou jehlou, arabskou gumou či primitivní kulmou.

Kadeřnice svůj talent nevyužívá pro obchod, ale vyzývá Hollywood, aby se podíval na YouTube a viděl, jak se takové účesy mají dělat.

Ještě dnes se směje, když si vzpomene na britský seriál ze 70. let Já, Claudius, kde měly herečky prameny natočených vlasů po stranách. "Je to nesmysl, odráží se v tom móda 70. let! Urozená Římanka nikdy nenosila takto upravené vlasy, vždy měla centrální, symetrickou konstrukci," říká.

Stephensová, jejíž manžel vyučuje na univerzitě italskou renesanční literaturu, se nyní chce pustit do tohoto období, neboť ji zaujaly zvlněné kadeře Botticelliho modelů.

"Je to vášeň, stále na to myslím. Čtu módní revue a sleduji módu v kadeřnictví. Abych si odpočinula, studuji vědecké časopisy," dodává.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...