Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalifornští lososi by kvůli suchu nedoplavali k oceánu. Budou je vozit autem

Magazín

  7:46
Los Angeles - Sucha v Kalifornii si žádají, aby se lososi tentokrát vydali k oceánu neobvyklou cestou - po silnici, napsal deník The Guardian. Tamní úřady se chystají k pobřeží převézt přes 15 milionů lososích mláďat, chovaných v Centrálním údolí ve střední části státu, protože podle projekcí bude voda v řekách, kterými ryby obvykle cestují, příliš teplá a říční hladina dosáhne historického minima.

Losos (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Klima už berou vážně skoro všichni, Češi ale pořád milují spalovací auta, tvrdí ekolog Moldan

Rozsáhlá operace má zajistit „nejvyšší stupeň přežití mladých lososů na jejich nebezpečné pouti k Tichému oceánu“. „Převážení lososích mláďat na vypouštěcí místa níže po proudu se ukázalo jako jedna z nejlepších možností, jak zvýšit míru přežití (lososů) na cestě k oceánu v době sucha,“ uvedl Jason Julienne, který dohlíží na líhně ryb v části Kalifornie.

Kalifornie nyní zažívá druhý rok sucha poté, co v zimě spadlo nebývale málo srážek. Podle kalifornských vodohospodářů jde o čtvrtý nejsušší rok v záznamech.

Utlumení během pandemie klimatu nepomohlo, rok 2020 byl mezi třemi nejteplejšími v historii

Losos čavyča, původní kalifornský druh, potřebuje k přežití studenou vodu. Jeho tradiční útočiště v chladných severních přítocích řeky Sacramento ale zablokovaly přehrady. Předseda kalifornské asociace pro lososy John McManus listu Chronicle sdělil, že si iniciativy pro záchranu lososa váží. Zároveň ale podotkl, že vedení státu i federální vodohospodáři umožňují, aby byla velká část vody odváděná z řek a potoků k zavlažování polí. Právě to podle něj představuje zásadní problém.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!