Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
20. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kalsarikännit. Speciální finský výraz pro domácí popíjení alkoholu ve spodkách

Ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Každý to někdy zažil. Těžkosti v práci, problémy s rodinou nebo jiné události, které zaručeně zkazí náladu. V takové dny obvykle přijdeme večer domů a potřebujeme nějak vypustit. V české kotlině se obvykle chodí „na jedno“, v mrazivém Finsku jsou ale zvyky odlišné. Lidé tu, svlečení do spodního prádla, popíjejí alkohol doma. Tato praxe je tu dosti rozšířená, takže pro ni vzniklo i speciální slovo – kalsarikännit.

Finský server Finland.fi popisuje tento stav jako zvláštní pocit, při kterém víte, že celý večer zůstanete sami doma, takže se jednoduše svlečete do spodků a popíjíte oblíbený alkohol.

Kalsarikännit je údajně naprosto běžná věc, proto seveřané kromě samotného výrazu vymysleli i dva smajlíky, které jej znázorňují. V pozdějším stádiu opilosti tak už nemusíte slovo ani vypisovat, stačí jen poslat panáčka s půllitrem piva nebo ženu se skleničkou vína v ruce a všichni budou vědět, co zrovna děláte. Finsko je navíc vůbec první zemí na světě, která vlastní tématickou sérii emotikonů zveřejnila.

Kalsarikännit - speciální finské slovo, které označuje popíjení doma ve spodním...

Paradoxní je, že se Skandinávské země kromě Dánska snaží s alkoholem už dlouhá léta bojovat. Také Finsko má zákon o částečné prohibici, alkohol je zde vysoce zdaněn a prodávají ho jen specializované prodejny. Omezení mají vést k celkovému snížení konzumace alkoholu.

Na nové slovo ale nereagují pouze Finové. Lidé na celém světě obdivují tento nápad a komentují ho na svých twitterových profilech. Někteří se tak kvůli kalsarikännit chtějí do Finska přestěhovat, jiní by se jím chtěli nechat inspirovat a vytvořit ve svém jazyce vlastní výraz pro „svlečené domácí popíjení“.

12.února 2017 v 21:18, příspěvek archivován: 13.února 2017 v 12:06

#kalsarikännit Word of the day

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.