Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledáte investici? Zkuste dinosauří vejce či kostru

Magazín

  6:37
PRAHA - Lidé, kteří přemýšlejí kam investovat své peníze, si mohou vybrat i z řady někdy až bizarních nabídek. Pokud jim v kapse přebývá pár stokorun, mohou uvažovat o koupi zkamenělých žraločích zubů. V případě velkého finančního obnosu lze hranice fantazie nechat zcela otevřené.
Kostra dinosaura - ilustrační foto

Kostra dinosaura - ilustrační foto foto: Reprofoto

Velmi atraktivní zhodnocení nabízejí třeba zkamenělé mamutí kly, dinosauří vejce, lebky či celé kostry. Podle poradenské společnosti Broker Trust je jen třeba být ostražitý a nenaletět prodejcům bezcenných tretek.

"Počet soukromých sběratelů roste jako nikdy dřív," tvrdí Thomas Lindgren z aukční síně Bonhams v Los Angeles. "Za posledních pět let se jejich počet zčtyřnásobil," dodal s tím, že zájemci pocházejí z celého světa. Zájemce by se ale měl mít na pozoru. Na aukčních serverech jako eBay je řada podvrhů a bezcenných tretek. "Užitečné je poradit se s odborníkem," doporučuje Václav Pech za společnosti Broker Trust. Vždy je podle něj potřeba nenechat se nalákat na astronomické výdělky a zvážit investici jako každou jinou.

ČTĚTE TAKÉ:

O zkamenělé pozůstatky pravěkých živočichů roste zájem od 90. let. Se zkamenělinami se obchoduje mezi lidmi čile na internetu, existují i specializované firmy. Zkamenělé žraločí zuby lze pořídit už od pěti dolarů, tedy asi stokoruny. Tato investice se ale výrazně nezhodnotí. To zkamenělé mamutí kly a výrobky z nich mohou mít cenu i milion dolarů. Výrazné zhodnocení pak lze čekat u zkamenělých dinosauřích vajec, lebek či přímo celých koster. "Lebka šavlozubého tygra stála před 20 lety 20 tisíc dolarů, dnes má cenu 485 tisíc dolarů," tvrdí John Issa ze společnosti Canada Fossils Ltd.

Peníze se točí i kolem komiksů

Nejde ale jen o zkameněliny. Velké peníze se točí i kolem sbírání komiksů. V roce 2011 se vydražilo první vydání sešitu s příběhem o Supermanovi v přepočtu za více než 40 milionů korun, v době vydání v roce 1938 přitom stál pouhých deset centů.

V době, kdy už banky neposkytují tak výhodné úroky na spořicích účtech jako dříve, lze uvažovat rovněž o investicích do vína, vody či konopí. Svůj investiční příběh přinesla loni na trh také virtuální internetová měna bitcoin. Ta během tří měsíců přidala na své hodnotě více než 600 procent, což zlato dokázalo za dlouhých 12 let. Nebezpečí této investice ale tkví v tom, že bitcoiny lze nedopatřením z počítače smazat nebo o ně přijít útokem hackerů.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...