Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kam zmizela Konfuciova socha? Nikdo neví

Socha Konfucia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Konfucia | foto: Reprofoto

PEKING Řadu dohadů a spekulací vyvolalo náhlé zmizení Konfuciovy sochy v Pekingu. Po bronzovém monumentu významného čínského filozofa, politika a státníka zůstal před Národním muzeem u náměstí Brány nebeského klidu jen podstavec.

Socha byla záhadně odstraněna pouhé čtyři měsíce po slavnostním odhalení, které bylo přitom mnohými čínskými badateli označováno za "krok o síle zemětřesení" v rehabilitaci konfuciánství čínskou komunistickou stranou.

Stráž stojící u prázdného podstavce, který dosud nesl Konfuciovu sochu vysokou asi 9,5 metru o váze 17 tun, vyjádřila podle zprávy internetového vydání listu The New York Times domněnku, že socha byla přemístěna dovnitř areálu muzea nedávno otevřeného po rekonstrukci a rozšíření. "Všechno, co vám můžu říci, je, že jsem ráno přišel do práce a socha byla pryč," řekl strážný.

Na zpravodajském portálu sina.com se objevila informace od nejmenovaného zaměstnance muzea, podle něhož byla Konfuciova socha přemístěna do nové muzejní zahrady.

Vedení muzea podle agentury AP toto tvrzení odmítlo komentovat. Situaci přímo na místě nebylo možné ověřit, protože na dnešek už nebyly k dostání žádné vstupenky do muzea, dodala AP.

Základ čínské morálky

Učení Konfucia, jenž kladl důraz na úctu dětí k rodičům, mladších vůči starším a na sladění zájmů jednotlivce, společnosti a státu, položilo před 2500 lety základy společenského a morálního řádu v Číně.

Z popudu komunistického vůdce Mao Ce-tunga byl však za kulturní revoluce (1966-76) vláčen bahnem, neodpovídal totiž marxistické představě role třídního boje v pokroku společnosti. Nyní Konfuciovo učení opět nabývá na popularitě.

V posledních letech i čínská komunistická strana ve snaze zaplnit vakuum po maoistické ideologii podporovala konfucianismus jako souhrn národních zásad chování se zvláštním důrazem na sociální harmonii a poslušnost vůči autoritám.

Konfucius vedle Maa

Ještě před několika desetiletími zatracovaný filozof a básník Konfucius se dočkal i biografického velkofilmu, natočeného nákladem takřka 22 milionů dolarů za přispění státní společnosti China Film Group.

Podle některých akademiků, citovaných NYT, však vztyčení obřího monumentu na Konfuciovu počest jen coby kamenem dohodil od Maova mauzolea zašlo přece jen příliš daleko.

Expert na konfuciánská studia na Pekingské univerzitě Čchen Lai vyjádřil domněnku, že za odstraněním sochy stojí lidé z vlivné Ústřední stranické školy, kteří se stavěli proti umístění sochy poblíž náměstí.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...