Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kam zmizela Konfuciova socha? Nikdo neví

Socha Konfucia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Konfucia | foto: Reprofoto

PEKING Řadu dohadů a spekulací vyvolalo náhlé zmizení Konfuciovy sochy v Pekingu. Po bronzovém monumentu významného čínského filozofa, politika a státníka zůstal před Národním muzeem u náměstí Brány nebeského klidu jen podstavec.

Socha byla záhadně odstraněna pouhé čtyři měsíce po slavnostním odhalení, které bylo přitom mnohými čínskými badateli označováno za "krok o síle zemětřesení" v rehabilitaci konfuciánství čínskou komunistickou stranou.

Stráž stojící u prázdného podstavce, který dosud nesl Konfuciovu sochu vysokou asi 9,5 metru o váze 17 tun, vyjádřila podle zprávy internetového vydání listu The New York Times domněnku, že socha byla přemístěna dovnitř areálu muzea nedávno otevřeného po rekonstrukci a rozšíření. "Všechno, co vám můžu říci, je, že jsem ráno přišel do práce a socha byla pryč," řekl strážný.

Na zpravodajském portálu sina.com se objevila informace od nejmenovaného zaměstnance muzea, podle něhož byla Konfuciova socha přemístěna do nové muzejní zahrady.

Vedení muzea podle agentury AP toto tvrzení odmítlo komentovat. Situaci přímo na místě nebylo možné ověřit, protože na dnešek už nebyly k dostání žádné vstupenky do muzea, dodala AP.

Základ čínské morálky

Učení Konfucia, jenž kladl důraz na úctu dětí k rodičům, mladších vůči starším a na sladění zájmů jednotlivce, společnosti a státu, položilo před 2500 lety základy společenského a morálního řádu v Číně.

Z popudu komunistického vůdce Mao Ce-tunga byl však za kulturní revoluce (1966-76) vláčen bahnem, neodpovídal totiž marxistické představě role třídního boje v pokroku společnosti. Nyní Konfuciovo učení opět nabývá na popularitě.

V posledních letech i čínská komunistická strana ve snaze zaplnit vakuum po maoistické ideologii podporovala konfucianismus jako souhrn národních zásad chování se zvláštním důrazem na sociální harmonii a poslušnost vůči autoritám.

Konfucius vedle Maa

Ještě před několika desetiletími zatracovaný filozof a básník Konfucius se dočkal i biografického velkofilmu, natočeného nákladem takřka 22 milionů dolarů za přispění státní společnosti China Film Group.

Podle některých akademiků, citovaných NYT, však vztyčení obřího monumentu na Konfuciovu počest jen coby kamenem dohodil od Maova mauzolea zašlo přece jen příliš daleko.

Expert na konfuciánská studia na Pekingské univerzitě Čchen Lai vyjádřil domněnku, že za odstraněním sochy stojí lidé z vlivné Ústřední stranické školy, kteří se stavěli proti umístění sochy poblíž náměstí.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!