Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam zmizela Konfuciova socha? Nikdo neví

Magazín

  11:02
PEKING - Řadu dohadů a spekulací vyvolalo náhlé zmizení Konfuciovy sochy v Pekingu. Po bronzovém monumentu významného čínského filozofa, politika a státníka zůstal před Národním muzeem u náměstí Brány nebeského klidu jen podstavec.

Socha Konfucia foto: Reprofoto

Socha byla záhadně odstraněna pouhé čtyři měsíce po slavnostním odhalení, které bylo přitom mnohými čínskými badateli označováno za "krok o síle zemětřesení" v rehabilitaci konfuciánství čínskou komunistickou stranou.

Stráž stojící u prázdného podstavce, který dosud nesl Konfuciovu sochu vysokou asi 9,5 metru o váze 17 tun, vyjádřila podle zprávy internetového vydání listu The New York Times domněnku, že socha byla přemístěna dovnitř areálu muzea nedávno otevřeného po rekonstrukci a rozšíření. "Všechno, co vám můžu říci, je, že jsem ráno přišel do práce a socha byla pryč," řekl strážný.

Na zpravodajském portálu sina.com se objevila informace od nejmenovaného zaměstnance muzea, podle něhož byla Konfuciova socha přemístěna do nové muzejní zahrady.

Vedení muzea podle agentury AP toto tvrzení odmítlo komentovat. Situaci přímo na místě nebylo možné ověřit, protože na dnešek už nebyly k dostání žádné vstupenky do muzea, dodala AP.

Základ čínské morálky

Učení Konfucia, jenž kladl důraz na úctu dětí k rodičům, mladších vůči starším a na sladění zájmů jednotlivce, společnosti a státu, položilo před 2500 lety základy společenského a morálního řádu v Číně.

Z popudu komunistického vůdce Mao Ce-tunga byl však za kulturní revoluce (1966-76) vláčen bahnem, neodpovídal totiž marxistické představě role třídního boje v pokroku společnosti. Nyní Konfuciovo učení opět nabývá na popularitě.

V posledních letech i čínská komunistická strana ve snaze zaplnit vakuum po maoistické ideologii podporovala konfucianismus jako souhrn národních zásad chování se zvláštním důrazem na sociální harmonii a poslušnost vůči autoritám.

Konfucius vedle Maa

Ještě před několika desetiletími zatracovaný filozof a básník Konfucius se dočkal i biografického velkofilmu, natočeného nákladem takřka 22 milionů dolarů za přispění státní společnosti China Film Group.

Podle některých akademiků, citovaných NYT, však vztyčení obřího monumentu na Konfuciovu počest jen coby kamenem dohodil od Maova mauzolea zašlo přece jen příliš daleko.

Expert na konfuciánská studia na Pekingské univerzitě Čchen Lai vyjádřil domněnku, že za odstraněním sochy stojí lidé z vlivné Ústřední stranické školy, kteří se stavěli proti umístění sochy poblíž náměstí.

Autoři: ,