22. června 2009 14:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kamery Googlu pomohly k dopadení lupičů

Google Street View | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google Street View | foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

Nizozemská policie zadržela dvojici mužů, kteří prý na ulici okradli 14letého chlapce. Nezvyklé na celém případě ovšem je, že k jejich dopadení pomohla jedna z aplikací internetového vyhledávače Google - konkrétně jde o službu Street View, která přináší záběry kamer z vybraných míst měst po celém světě. Stalo se tak vůbec poprvé, tedy přinejmenším v Nizozemsku.

K přepadení došlo loni ve městě Groningen na severu země. Chlapec na policii ohlásil, že dva neznámí muži ho přepadli a okradli o 165 eur. Po několika měsících ovšem přišel na služebnu znovu.

Ve zmíněné aplikaci Google totiž našel záběry sebe samotného i dvou lupičů. “Ty záběry byly pořízeny krátce před přepadením," citovala britská BBC mluvčího tamní policie.

Přesto tu byl háček. Google totiž rozostřuje obličeje zachycených lidí, aby se vyhnul žalobám ohledně porušení jejich soukromí. Policie tedy provozovatele služby požádala, zda by ji neposkytly původní záběry - a Google souhlasil. Na konci příběhu bylo zatčení obou údajných zlodějů. A ukázala se ještě jedna zajímavost - šlo o dvojčata.

peš, Lidovky.cz