Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kanaďan má rekordní sbírku. 25 tisíc věcí se Santa Clausem

Quebecký učitel v důchodu má rekordní sbírku 25 tisíc předmětů se Satna Clausem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Quebecký učitel v důchodu má rekordní sbírku 25 tisíc předmětů se Satna Clausem. | foto: Reuters

Quebecký učitel v důchodu Jean-Guy Laquerre má rekordní sbírku více než 25 tisíc předmětů, které souvisejí s Otcem Noëlem (frankofonní obdobou Santa Clause). Sám svérázný Laquerre se svým červeným kulichem a bílými vousy podle agentury AFP podobá své oblíbené postavičce.

Kolem sběratele v jeho domě v Boucherville u Montrealu se usmívají stovky boubelatých Otců Noëlů, kteří v podobě figurek a hraček visí ze stropu, leží na gauči, sedí na poličkách, okupují stůl i židle. Podobizna slavné vánoční postavičky je vidět na tapisériích, ubrouscích a dalších předmětech.

Vše začalo, když Laquerre zdědil po tetě papírového Otce Noëla ze začátku 20. století. "To ve mně vzbudilo něco dětinského. Sbírku jsem začal dávat dohromady v roce 1988. A za 22 let jsem nashromáždil 25.139 různých předmětů o Otci Noëlovi," říká muž, který se loni dostal do Guinnessovy knihy rekordů.

Na další už není místo
Už prý ale neshání další předměty tak náruživě jako dřív, někdy v ochodech ani nic nekoupí. "Pro postavičky již fyzicky nemám místo," konstatuje sběratel, v jehož domě jsou Otcové Noëlové i na záchodě. Každý rok věnuje měsíc před Vánocemi na ozdobení svého domu pomocí předmětů ze sbírky.

Také samozřejmě s obrovskou radostí pečlivě zařazuje své poklady, ať už jde o hudební nosiče či pohlednice s jeho oblíbenou postavičkou. Jsou zde i překvapivé muzeální kousky, jako například reklamy ze 40. let, kdy Otec Noël velebil zásluhy jisté značky cigaret. Také je možné vidět třeba Otce Noëla v páru, kdy je v doprovodu štrikující Mámy Noëlové. Vánoční čokolády a další, často velmi staré laskominy jsou vystaveny zvlášť na poličce.

Laquerre dostává předměty i od obdivovatelů z celého světa. Jedním z těchto darů je ručně provedená reprodukce dílny Otce Noëla, která stála jednu jeho francouzsko-marokánskou známou 600 hodin práce.

Tato dílna opatří ke zlatým hřebům kolekce, jejíž majitel doufá, že se sbírka jednou dostane do muzea.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...