27. listopadu 2015 6:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kanadská kráska nedostala vízum na soutěž Miss World v Číně

Kanadská kráska Anastasia Linová se nebude moci zúčastnit soutěže Miss World,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadská kráska Anastasia Linová se nebude moci zúčastnit soutěže Miss World,... | foto: ČTK

PEKING Kanadská kráska Anastasia Linová se nebude moci zúčastnit soutěže Miss World, která se uskuteční 19. prosince na jihočínském ostrově Chaj-nan. Čínské úřady totiž odmítly vydat Kanaďance čínského původu vízum. Linová je stoupenkyní duchovního hnutí Fa-lun-kung, které je v Číně zakázáno, a otevřeně kritizuje náboženskou politiku Pekingu.

Linové nebylo umožněno nastoupit do letadla z Hongkongu do města San-ja na ostrově Chaj-nan, uvedla ve čtvrtek přítelkyně Kanaďanky Caylan Fordová. Peking prý své rozhodnutí nijak nezdůvodnil.

Před odletem do Hongkongu Linová prohlásila, že pokud jí Čína odepře vstup na své území, bude to znamenat, že jí chce zabránit v tom, aby mluvila o lidských právech.

Hnutí Fa-lun-kung zakázal v roce 1999 někdejší čínský prezident Ťiang Ce-min, když tisíce stoupenců hnutí demonstrovaly vsedě před vládním komplexem a žádaly o udělení oficiálního statusu. Komunistická strana akci považovala za nejvážnější výzvu straně od studentských demonstrací v roce 1989.

Fa-lun-kung se snaží skloubit meditaci a dechová cvičení s učením, které má kořeny v buddhismu a taoismu. Peking od zákazu hnutí v roce 1999 poslal řadu jeho přívrženců do pracovních táborů na „převýchovu“.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)