Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kancelářský boj: jak větrat, když je kolegovi stále zima?

Větrat, či nevětrat? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrat, či nevětrat? | foto: Shutterstock

PRAHA Otevírat, či neotevírat. Problém, který v kanceláři řeší většina zaměstnanců, je nezávislý na ročním období. V létě nás trápí klimatizace, v zimě přetopené místnosti s nedostatkem vzduchu. Jak a kdy větrat? Domlouvat se s kolegou, nebo nechat rozhodnutí na něm? Server Lidovky.cz přináší pár tipů, jak přežít v kanceláři.

Některým lidem je chladno, protože mají nízký tlak, jsou zimomřiví, či jen prostě mají rádi, když je jim při práci teplo. Pak jsou lidé, kterým se lépe pracuje v chladném a provzdušněném prostředí. Problém nastává, když spolu sdílí jednu místnost. Nesmiřitelná „válka o okno“ je na světě. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Záleží především na velikosti týmu. Menší skupina se shodne lépe než velká. Čím větší tým, tím více konfliktů hrozí. Technické normy jsou nastavené tak, že v místnosti by mělo být dvacet stupňů. A tak by měla být nastavená i klimatizace - zvláště ta je problematická, protože mnohým lidem vadí,“ řekl serveru Lidovky.cz psycholog Pavel Rataj.

Studené nohy žen

Na pracovišti trávíme většinu dne, je proto nutné, abychom se cítili dobře. „Velkou roli hraje také to, kolik je v týmů mužů a žen. Protože muži se obecně zahřívají lépe než ženy, které trpí na ‚studené nohy a ruce‘,“ říká Rataj.

Podle zákona

Teplota na klimatizovaném pracovišti je dána zákonem. Při práci s minimem pohybu má být teplota nastavena na 24,5 stupně. Při práci převážně vsedě spojenou s lehkou manuální činností nebo při řízení vozidla na 23 stupňů.

Problém vzniká i pokud jsou ve stejném prostoru ženy ve věkovém rozpětí od 18 do 65, které mají rozdílné představy a potřeby. „To všechno nese potenciál střetu. V malém týmu jde podle mě vždy o neagresivní domluvu - jak to budeme řešit. Většinou je dobré, když si lidé vyříkají důvody, proč větrat, či nevětrat. A je klid,“ vysvětluje Rataj.

Jeden otvírá, druhý zavírá

I odborníci se shodují na tom, že v prostorách, které nejsou dostatečně odvětrávané, se kumuluje velké množství oxidu uhličitého, což není ideální situace, protože oxid uhličitý způsobuje únavu, malátnost, sníženou schopnost soustředění. V takovém prostředí není jednoduché odvést výkon, který očekává šéf.

Jak řešit konflikty, které na pracovišti mohou vzniknout? „Ve větším týmu může v takové situaci zasáhnout šéf a rozhodnout o situaci. Dnes už se dělají porady a zaměstnanci se scházejí a říkají si, co je dobré změnit, co jim vyhovuje a naopak nevyhovuje. Tam by se měl takový problém řešit primárně. A pak je poslední - pasivní - řešení. Jeden okno otevírá, druhý zavírá a vyhraje ten, kdo je trpělivější. Takovou metodu bych ale vřele nedoporučoval,“ radí psycholog.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...