23. června 2014 6:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Káva s vrnící společností. Podivným kavárnám kralují ty kočičí

V kočičích kavárnách si můžete při pití kávy užívat přítomnosti koček. Ty jsou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V kočičích kavárnách si můžete při pití kávy užívat přítomnosti koček. Ty jsou... | foto: Shutterstock

NEW YORK Kozí kavárny, králičí kavárny, kavárny pro osamělé s Mumínky. Svět je plný podivných kaváren s podivnými spoluhosty, ale jen jedny, jak se zdá, si na mnoha místech získávají trvalou popularitu sahající dál než k několika novinovým titulkům a pak pomalému upadnutí v zapomnění - jsou to kavárny s kočkami, napsal zpravodajský server CNN.

Německý filozof Albert Schweitzer údajně jednou řekl: "Jsou dva způsoby, jak si oddechnout od bídy života - hudba a kočky." A zdá se, že měl naprostou pravdu.

Tento trend začal před zhruba deseti lety na Tchaj-wanu kavárnou nazvanou Cat Flower Garden a nejnadšeněji se ho chopilo Japonsko, kde je nyní víc kočičích kaváren než kdekoli jinde na světě - podle posledního sčítání asi 150. A postupně se kočičí kavárny ujímají i leckde jinde ve světě.

ČTĚTE TAKÉ:

V dubnu se první kočičí kavárna ve Spojených státech otevřela v New Yorku, byť zatím jen dočasně, první podobnou provozovnu před časem otevřel Londýn a řada velkých evropských měst rovněž nabízí vlastní podniky, kde si můžete vychutnat kávu v přítomnosti předoucích hebkých šelmiček.

Obsluha často do kávové pěny „zvěční“ kočičí společnost (ilustrační foto).

Obsluha často do kávové pěny „zvěční“ kočičí společnost (ilustrační foto).

Na kočičí palubu se chystá naskočit i Austrálie. "S partnerem jsme před rokem a půl byli v Japonsku. Zašli jsme do kočičí kavárny a byl to tak úžasný zážitek, že jsme se rozhodli jednu otevřít i v Melbourne," říká Anita Loughranová, majitelka kavárny Cat Cafe Melbourne, která zahájí provoz letos v červenci.

"Bude místem, kde se mohou scházet milovníci zvířat a koček, bavit se a uvolnit se v klidném prostředí odrážejícím jejich zájmy," dodala Laughranová.

Posezení s londýnskými kočkami vyžaduje rezervaci

Pro nezasvěcené nevypadá kočičí kavárna jako nic složitého. Je to zkrátka běžná kavárna, kde se navíc procházejí nebo povalují kočky. Ale existují jisté výjimky, které je odlišují od jiných podobných provozoven. Často si musíte předem domluvit rezervaci. A navíc je nutné poměr lidí a koček vyvážit.

Kavárna Lady Dinah's Cat Emporium v Londýně má například plně obsazeno až do října. "Zavedli jsme rezervační systém, protože pořád chtělo přijít 20 000 lidí najednou do kavárny s 30 místy," řekla zakladatelka Lauren Pearsová.

Před návštěvou je také dobré zvážit možná zdravotní a hygienické aspekty. "Kdo by chtěl mít kočičí chlupy všude? Z té představy je mi zle," svěřila se například Diana Mullinová z kanadského Vancouveru, která se mezi zákazníky kočičí kavárny rozhodně nezařadí.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?