Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kavárna, kde medovníky pečou jen trestanci

Magazín

  18:27
PRAHA - Najít zaměstnání a pracovat je pro lidi po výkonu trestu odnětí svobody nejdůležitějším předpokladem k tomu, aby se k trestné činnosti nevrátili, řekla ve čtvrtek ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v kavárně Dismas, která na klade záznam v rejstříku jako podmínku pro přijetí zaměstnance.

Trestanci pankrácké věznice. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

V pražské kavárně Dismas se lidé nejrůznějších profesí, ale často i zcela bez kvalifikace, naučí všemu, co je v oboru kavárenství potřeba - vyrábět zákusky a vařit kávu, obsluhovat hosty. Upevní si pracovní návyky, případně je získají. Po výcviku dostanou potvrzení, s nímž se mohou ucházet o místo na volném pracovním trhu. Ministerstvo spravedlnosti poskytuje na podobné projekty dotace z peněz EU.

Kavárna Dismas funguje od července, dotace z EU na její zřízení a mzdy zaměstnanců činí 5,7 milionu korun. Vedle výcviku v gastronomii se lidé učí anglicky či práci s počítači. Dostane se jim i pomoci s bydlením a poradenství při řešením dluhů. Závěrečné potvrzení o tom, jakými kurzy prošli, zlepší jejich šance na další zaměstnání.Podle analýzy Institutu pro kriminologii a sociální prevenci nenajde práci 50 až 80 procent lidí s kriminální minulostí, závisí to na regionu, kvalifikaci a jejich věku, uvedla ministryně. Projekt kavárny a dalších nestátních organizací proto velmi ocenila.

„Společnost je povinna udělat vše pro to, aby po spravedlivém trestu a odškodnění poškozených minimalizovala riziko, že se tito lidé k trestné činnosti vrátí,“ uvedla. Z analýz vyplynulo, že i samotní odsouzení se nejvíc bojí toho, že neseženou práci, většina zaměstnavatelů má podmínku čistého trestního rejstříku.

Trestanci pečou medovníky

„Osvícení“ zaměstnavatelé, kteří ho nepožadují jako základní podmínku přijetí, podle ministryně už v Česku jsou, ministerstvo má jejich seznam a některé věznice s nimi i spolupracují, je jich ale jen pár.

Dobrou práci podle ní dělají i neziskové organizace, které zaměstnávají lidi po výkonu trestu.

Celkem má být zaškoleno 20 lidí, dosud jich bylo 16, někteří si už s osvědčením z kavárny místo našli. Jedním z těch, kteří právě výcvikem procházejí, je čtyřiadvacetiletý Petr, který byl ve vězení 18 měsíců za majetkovou trestnou činnost. Řekl, že tu pracuje 1,5 měsíce a baví ho to. Za největší úspěch označil to, že se naučil upéct výborný medovník.

Autoři: ,