Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každý osmý Čech žije sám. V zemi je tak 1,23 milionu osamělých

Slovensko-cest

  22:28
PRAHA - Za posledních 15 let se v Česku téměř zdvojnásobil počet domácností, v nichž žije jen jediný člověk. Zatímco v roce 1995 jich bylo kolem 670.000, loni už téměř 1,23 milionu.

Sám tak bydlí zhruba každý osmý obyvatel republiky. Zveřejnil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle demografů je za výrazným přírůstkem počtu to, že se prodlužuje život a mění se i společnost.

"Domácnosti jednotlivců v roce 1995 představovaly 6,5 procenta populace, v roce 2005 překročily hranici 10 procent a v minulém roce to bylo již 12 procent," uvedli statistici. Kdyby se podle nich do výsledku nezahrnovaly děti, samo by bydlelo a hospodařilo skoro 14 procent Čechů a Češek nad 15 let. V Praze je to dokonce 22 procent patnáctiletých a starších lidí.

NOVÝ ČESKÝ FILM O GENERACI SINGLES

Za přibýváním domácností jednotlivců je podle demografů stárnutí populace i společenské a ekonomické změny. Proměnil se vztah mezi generacemi a jiný je také životní styl. Mladší odkládají založení rodiny do pozdějšího věku.

Někteří si z různých důvodů zvolí být "single", uvedli statistici.

"Singles" tvoří samé seniorky

Podle nich se počet domácností, kterou tvoří jeden člověk, zvedá ve všech věkových skupinách. Za výrazným zvýšením množství samostatně bydlících jsou hlavně lidé před důchodem a důchodci. "Osoby ve věku 55 let a více se podílely na celkovém přírůstku domácností jednotlivců téměř z poloviny," uvedli statistici.

Přes půl milionu se přehoupl počet domácností seniorů nad 65 let. Loni jich bylo 541.600. Ve více než 425.000 z nich bydlely ženy. "Ve skupině pětašedesátiletých a starších osob jednoznačně dominují domácnosti žen," uvedli autoři. Podle nich jsou seniorky navíc vůbec nejpočetnější skupinou "singles". Do věku 55 let ale žijí častěji sami muži než ženy.

Významnou roli podle statistiků však hraje i zvyšování počtu domácností mladších. "Enormní nárůst se projevil zejména ve skupině respondentů ve věku 25 až 34 let, a to pětinásobně," uvedli statistici. Před patnácti lety bylo takových domácností v Česku 30.100, loni 150.900. Samostatných domácností čtyřicátníků evidovali statistici v roce 1995 celkem 58.400, loni 108.200. Domácností třicátníků bylo 137.900, před 15 lety 34.500.

Na jihu se žije u rodičů

Počet domácností, kde žije jediný člověk, se zvedá i v evropských zemích.

Podle údajů Eurostatu za druhé čtvrtletí loňského roku v Rakousku, Nizozemsku či Francii žilo samo kolem 15 procent obyvatel, v Belgii a Británii kolem 13 procent. V Maďarsku to bylo zhruba devět procent, v Polsku a na Slovensku sedm procent. Podle statistiků je tak vidět třeba to, že v jižní a východní Evropě mladí žijí u rodičů mnohem častěji než jejich vrstevníci na západě a severu kontinentu.

ČTĚTE TAKÉ K TÉMATU

Statistici údaje z Česka získali při výběrovém šetření pracovních sil.

Další informace by mělo poskytnout letošní sčítání lidu. Jeho výsledky by úřad měl podle plánu zveřejnit koncem roku.

Křišťálová lupa 2011
Autoři: ,