Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jílková ‚dala slovo‘ alternativě. 5 bizarních výroků zpěvačky Kratochvílové

Magazín

  16:34
PRAHA - Jíst jen ovoce a zeleninu, nebo ještě lépe pít jen vodu. Rozhodně ale nekonzumovat živočišné produkty, žádné maso ani mléko. O správném stravování se přeli hosté v posledním dílu pořadu Máte slovo s Michelou Jílkovou, který ve čtvrtek odvysílala Česká televize. Hlavním tématem epizody bylo jídlo, které škodí zdraví. Do pomyslného ringu se postavila i zpěvačka Jana Kratochvílová, která se stala nejvýraznější postavou celého dílu.

Zpěvačka Jana Kratochvílová v pořadu Máte slovo s M. Jílkovou. foto: Archiv České televize.

Upoutávka pořadu Máte slovo slibovala diskuzi mezi zastánci různých alernativních výživových směrů a lidmi, kteří si myslí, že člověk může jíst vše, pokud konzumuje s mírou. Do studia k Michaele Jílkové přišel třeba Petr Tláskal, gastroentrolog, pediatr a předseda společnosti pro výživu, nebo Jaroslav Škvařil, vegetarián a předseda České společnosti pro vegetariánství. Na stranu alternativců se postavila i Jana Kratochvílová, česká zpěvačka a textařka, která je známá svým výstředním zjevem.

'Lidem by se ulevilo, kdyby nepili kravské mléko. Rostlinné je zdravější'

Kratochvílová je podle svých slov vyznavačkou přísně rostlinné stravy. Sama má prý dokonce zkušenosti s úplným půstem, kdy po dobu devětatřiceti dnů pila pouze studenou vodu. Její vyjádření po odvysílání pořadu začala rezonovat na sociálních sítích. Jakými výroky překvapila nejen odborníky, ale i diváky u televizních obrazovek?

1. Jíte maso, jste kanibal

Kanibalismus

Kanibalismus je požírání jedinců vlastního druhu. Původ názvu je odvozen od jména středoamerického kmene Karibů, kde byl rituální kanibalismus významnou součástí jejich animistického náboženství.

„Jakmile jíte maso a vaše tělo obsahuje maso, pak jste kanibal,“ řekla Kratochvílová. Marně se jí snažili zástupci lékařské praxe vysvětlit, že slovo kanibalismus má zcela jiný význam.

2. Potřebujete železo? Přidržte se hřebíků!

Další zpěvaččina rada tentokrát směřuje ke všem, kteří ve své stravě postrádají důležité vitamíny. „Držte se hřebíků a získáte železo. Stačí, když se ho jen držíte a vstřebáváte jeho vibrace.“ A pokud někomu chybí důležitý vitamin B12, není podle Kratochvílové nic jednoduššího, než si ho vyzpívat. „B12 má vibrace, které si můžete zazpívat. Asi 328 hertzů. Tou vibrací ho dostanete do těla,“ uvedla.

3. Zaplácané žaludky brání rozvoji spirituality

„Naše smysly zůstaly ve středověku. My pořád fungujeme na pět základních smyslů. Kde jsou ty spirituální? Jsme posedlí jídlem a pitím, něčím, co nás drží dole.“ Kdybychom podle Kratochvílové nejedli a pili jen vodu, nezatěžovali bychom organismus a mohli bychom se věnovat rozvoji jiných schopností, třeba telepatii nebo intuici.

4. Z chameleona můžeme udělat žabičku

„Nejnovější genetická věda potvrzuje to, že my svými slovy, svými myšlenkami a vibracemi můžeme dokonce změnit geny. Z chameleona můžete udělat žabičku, díky vibracím. I geny jsou vibrace,“ poučovala diváky zpěvačka.

5. Člověk není všežravec!

„Lidi jsou býložravci,“ stojí si za svým Kratochvílová. Přiklání se tak k názoru, že člověk jako živočišný druh nemá své trávicí ústrojí uzpůsobené ke konzumaci masa. Podle přítomných odborníků je ale tato domněnka mylná. Člověk je všežravec, a tak do jeho jídelníčku patří i přiměřené množství masa.