Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo má nárok na anglický trůn?

Magazín

  12:51
LONDÝN - Po světě chodí stovky potenciálních adeptů na britského panovníka. Takové množství lidí totiž odpovědělo na výzvu britských historiků, kteří hledají potomky původních anglosaských panovníků. Odborníci z památkářské organizace English Heritage nyní zkoumají, nakolik jsou jejich údajné nároky na trůn oprávněné.

Britská královna. foto: Fiona HansonAFP

Současná panovnická rodina se prý ale ničeho obávat nemusí. Jak uvádí agentura Reuters, vědci chtějí jen nalézt odpověď na hypotetickou otázku: Jak by se vyvíjely anglické (britské) dějiny, kdyby slavná bitva u Hastingsu dopadla jinak?

Organizace vyzvala, aby se přihlásili všichni, kdo se domnívají, že jejich kořeny sahají k anglosaské nebo dánské šlechtě, která vládla v Anglii před bitvou z roku 1066. Vítězství Viléma Dobyvatele tehdy otevřelo cestu na anglický trůn Normanům ze severní Francie.

Své rodové linie, dokazující spřízněnost s anglosaskou šlechtou z 11. století, do Londýna zaslali Francouzi, Italové, Norové, Nizozemci, Švédové či Kanaďané. Nejvíce potenciálních anglických panovníků však žije podle English Heritage ve Spojených státech.

A k čemu se tito lidé hlásí? Vroce 1066 v Anglii zemřel tehdejší anglosaský král Eduard Vyznavač. Ještě před svou smrtí jmenoval svým nástupcem Edgara Aethelinga, nestihl ho však kvůli jeho nízkému věku nechat korunovat. Po Eduardově úmrtí si královskou korunu nasadil Harold II., švagr posledního panovníka. O trůn však projevil zájem také jeho vzdálený příbuzný, potomek vikinských válečníků Vilém řečený Dobyvatel. Ten se svými vojsky přeplul Lamanšský průliv, Harolda ve zmiňované bitvě u Hastingsu porazil a založil v Anglii novou panovnickou dynastii.

Mladíček Edgar Aetheling se nakonec novému králi podrobil. Britští specialisté na rodové vztahy si od této akce slibují zejména nalezení potomků svaté Markéty Skotské. Ta byla jako přímý potomek Alfréda Velikého příbuzná jak s Eduardem Vyznavačem, tak Edgarem Aethelingem.

Autor: