Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kdo má nárok na anglický trůn?

Britská královna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská královna. | foto: Fiona HansonAFP

LONDÝN Po světě chodí stovky potenciálních adeptů na britského panovníka. Takové množství lidí totiž odpovědělo na výzvu britských historiků, kteří hledají potomky původních anglosaských panovníků. Odborníci z památkářské organizace English Heritage nyní zkoumají, nakolik jsou jejich údajné nároky na trůn oprávněné.

Současná panovnická rodina se prý ale ničeho obávat nemusí. Jak uvádí agentura Reuters, vědci chtějí jen nalézt odpověď na hypotetickou otázku: Jak by se vyvíjely anglické (britské) dějiny, kdyby slavná bitva u Hastingsu dopadla jinak?

Organizace vyzvala, aby se přihlásili všichni, kdo se domnívají, že jejich kořeny sahají k anglosaské nebo dánské šlechtě, která vládla v Anglii před bitvou z roku 1066. Vítězství Viléma Dobyvatele tehdy otevřelo cestu na anglický trůn Normanům ze severní Francie.

Své rodové linie, dokazující spřízněnost s anglosaskou šlechtou z 11. století, do Londýna zaslali Francouzi, Italové, Norové, Nizozemci, Švédové či Kanaďané. Nejvíce potenciálních anglických panovníků však žije podle English Heritage ve Spojených státech.

A k čemu se tito lidé hlásí? Vroce 1066 v Anglii zemřel tehdejší anglosaský král Eduard Vyznavač. Ještě před svou smrtí jmenoval svým nástupcem Edgara Aethelinga, nestihl ho však kvůli jeho nízkému věku nechat korunovat. Po Eduardově úmrtí si královskou korunu nasadil Harold II., švagr posledního panovníka. O trůn však projevil zájem také jeho vzdálený příbuzný, potomek vikinských válečníků Vilém řečený Dobyvatel. Ten se svými vojsky přeplul Lamanšský průliv, Harolda ve zmiňované bitvě u Hastingsu porazil a založil v Anglii novou panovnickou dynastii.

Mladíček Edgar Aetheling se nakonec novému králi podrobil. Britští specialisté na rodové vztahy si od této akce slibují zejména nalezení potomků svaté Markéty Skotské. Ta byla jako přímý potomek Alfréda Velikého příbuzná jak s Eduardem Vyznavačem, tak Edgarem Aethelingem.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!