Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kdo umí bojovat proti zločinu? Krysy, věří nizozemská policie

Krysa – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krysa – ilustrační foto | foto: Shutterstock

ROTTERDAM Nejnovější posily, které mají nizozemské policii pomáhat v boji proti zločinnosti, jsou v plném výcviku za zatemněnými okny jisté budovy v Rotterdamu. Právě tady se čtyři krysy učí vyčenichat důkazy, a stát se tak novým želízkem v ohni budoucnosti soudních věd, napsala agentura AFP.

Krysí Derrick, Thomson and Thompson, Magnum a Poirot, kteří dostali jména podle fiktivních detektivů, mají nejen pomáhat policii zbavit ulice kriminality, ale také ušetřit čas a peníze. "Pokud víme, jsme první na světě, kdo cvičí krysy, aby se dali využít jako policejní vyšetřovatelé," řekl Mark Wiebes, který toto inovativní policejní středisko vede.

Levné a učenlivé

Každá krysa stojí jen deset eur (asi 260 korun) a dá se, přinejmenším teoreticky, naučit, aby identifikovala jakýkoli pach od drog až po střelný prach. Pořídit a vycvičit policejního čichacího psa stojí desítky tisíc eur. Výcvik psa je také delší, trvá kolem osmi měsíců, ovšem psí schopnosti jsou pak mnohem všestrannější než ty krysí.

ČTĚTE TAKÉ:

Krysám jde učení lépe ve tmě, protože jsou převážně nočními tvory. "Potřebují jen deset až 15 dní, aby se naučily rozpoznat určitý pach," řekla AFP policistka Monique Hamerslagová pověřená tímto projektem. Už zjistila, že čím nudnější je běžný život krysy, tím lepší je pak při detektivní práci, a také to, že samečci jsou šikovnější než samičky.

Ke straně výcvikové klece jsou připevněné čtyři nádobky, z nichž jedna obsahuje stopy střelného prachu. Derrickovi, největší z hnědočerných krys, trvá jen dvě vteřiny, než na ni ukáže čumákem s dlouhými vousky. Jako odměnu dostane slunečnicová semínka.

Zjištění stop střelného prachu je zvláště užitečné, pokud je na místě střelby přítomno víc podezřelých osob. Laboratorní test, který zjišťuje stopy střelného prachu, je drahý a trvá až dvě hodiny u jednoho podezřelého.

Doplněk policejních psů

To, že na někoho ukáže čenichem krysa, ovšem soud zatím jako důkaz neuznává. Ale laboratorní technici alespoň mají vodítko, u kterého podezřelého a jeho oblečení mají začít s testy nejdřív. Navíc nizozemská policie smí bez důkazů zadržovat člověka jen několik hodin, a tak krysí test může pomoct zabránit tomu, aby policisté museli pustit pachatele.

První testy krysích detektivů vypadají slibně. Největší překážkou jejich nasazení do akce je jejich bázlivost. Nemají rády, když se dostávají do nových situací - například při vypuštění na místě činu. "Lepší je nosit pachy za nimi, než krysy na místo, kde by je mohly najít," řekla Hamerslagová. "To znamená, že musíme odebrat vzorky a dát jim je očichat v prostředí, na které jsou zvyklé."

Policejní krysy nikdy nenahradí policejní psy, ale mohou je vhodně doplnit. "Pes je přirozený predátor, nebojí se zkoumat nové, neznámé prostředí," uvedl Wiebes. "Na druhou stranu pes nemůže žít jako krysa zavřený celou dobu v malém prostoru. Začal by se nudit."

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč