Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Když se narodila, vážila jen 284 gramů. A přežila

Magazín

  7:53
Miami - Když Amillia Sonja Taylorová přišla na svět, lékaři jí nedávali příliš velkou šanci na přežití. Není divu: holčička vážila pouhých 284 gramů a měřila 24,13 centimetrů. Sotva dýchala a trpěla.

Tým lékařů, který se o malou Amilliu staral. foto: AFP

Narodila se totiž necelých 22 týdnů poté, co byla počata. Obvyklá délka těhotenství je přitom téměř dvojnásobná - většinou 37 až 40 týdnů.  Podle univerzity v Iowě, která vede záznamy o nedonošených dětech z celého světa, je malá Amillia v tomto ohledu rekordmankou. Žádnému dítěti, které by v matčině děloze strávilo méně než 23 týdnů, se zatím nepodařilo přežít.

Děti, které se narodí po 23 týdnech strávených v matčině děloze, mívají třicetiprocentní šanci na přežití. Potomka, který se narodí v 21. týdnu a váží méně než půl kilogramu, americká asociace pediatrů vůbec nepovažuje za životaschopného.

Amillia však lékaře usvědčila z mylných předpovědí: dnes, ve čtyřech měsících, měří téměř 66 centimetrů, může pít z lahve a lékaři ji propustili z floridské nemocnice domů. „Je to opravdu zázračné dítě,“ prohlásil o holčičce jeden z porodníků, William Smalling. „Nebyli jsme moc optimističtí, ale ona nám dokázala, že se mýlíme,“ dodal. Za několik měsíců by Amillia podle lékařů měla být schopna zcela normálního života.
Dítě mělo po narození dýchací potíže, slabě krvácelo domozku a lékaři u něj diagnostikovali i problémy s trávicím traktem.

 Amillia proto z porodního sálu ihned putovala na jednotku intenzivní péče pro novorozence. První měsíce života strávila v inkubátoru, přístroje jí dodávaly kyslík a monitorovaly každý její pohyb 24 hodin denně. „Každý den nám připadal jako jízda na horské dráze,“ uvedl neonatolog Paul Fassbach, který byl také v týmu lékařů starajících se o Amillii. Za to, že přežila, holčička podle něj vděčí skvělé péči odborníků, ale také velkému štěstí.

 Rodiče budou nyní Amillii podávat léky proti astmatu a vitamin E, který potřebuje její pokožka. Budou také muset pečlivě sledovat každý její pohyb a dodržovat zvláštní opatření, když ji budou koupat. Jinak by však měla brzy žít normálním životem. „Teď už bude holčička spát v běžné postýlce a bude dostávat obvyklou stravu z lahve,“ vysvětlil doktor Smalling. Lékaři se shodují, že další vyhlídky dítěte jsou výborné.
 „Bylo těžké představit si, že nám vydrží a že povyroste. Dnes už ale vypadá jako skutečné, normální dítě,“ vypráví matka dívky, 37letá Sonja Taylorová. „Ačkoliv váží necelé dva kilogramy, v mých očích je v porovnání s tím, jak na tom byla předtím, úplný cvalík. Nejhorší pro mě bylo to, že jsem si svou holčičku nemohla prvních šest týdnů po porodu ani pochovat. Dívala jsem se na ni přes plastikové sklo,“ vzpomíná matka.

 Sonja se nechala uměle oplodnit, a právě proto bylo možné přesně určit dobu jejího těhotenství. Po úspěšném oplodnění ale u ní nastaly komplikace: bojovala s četnými infekcemi a dalšími zdravotními problémy. Lékaři se snažili oddálit porod, ale dítě si zjevně vzalo do hlavy něco jiného. Amillii, která je jejím prvním potomkem, porodila Sonja císařským řezem.

 Společně s manželem dítěti vybrala jméno právě podle toho, jak statečně bojovalo o přežití - Amillia pochází z latiny a znamená „nezdolná“. Jak totiž připomněl doktor Smalling, „Amillia se vlastně vůbec neměla narodit“. Holčička ale přesto nezůstane jedináčkem. Taylorovi by totiž měli zanedlouho adoptovat dalšího potomka.

Autoři:
Témata: lékař, Iowa