23. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kemping pro náročné: ve stanu postel s nebesy

Takhle vypadá kempování pro náročné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takhle vypadá kempování pro náročné |

Dřív milovníkům přírody stačil batoh, malý stan pro dva a spacák. Teď se ale turistický byznys rozhodl pro kempování získat i náročnější klientelu, a tak se novým trendem stává luxusní stanování. V nóbl stanech můžete zapomenout na bolavá záda a nedostatek prostoru: nabízí se třeba postel s nebesy, dřevěná podlaha nebo vana. V reportáži z turistického veletrhu CMT ve Stuttgartu o tom píše agentura DPA.

"Nadšené jsou z toho hlavně ženy a říkají, že to vypadá jako ve Vzpomínkách na Afriku," tvrdí Thomas Reiman, který provozuje luxusní kempy pod značkou Selectcamp. Nadstandardně vybavené stany už jsou k dispozici třeba v Itálii, ve Francii nebo ve Španělsku a pomalu získávají příznivce i v Německu.

Kempování mají Němci v oblibě, loni si navzdory proměnlivému létu zajelo během prvních osmi měsíců roku pod stan skoro šest milionů lidí. Provozovatelé kempů ale dál hledají, nač by nalákali nové klienty.

Plné vybavení stanu

"Mladé rodiny nám říkají, že chtějí být v přírodě, ale s plně vybaveným stanem nebo karavanem," popisuje Reiman, jak přišel na nápad spojit do té doby nespojitelné představy - kempování a luxus. "Naše cílová skupina žije uvědoměle a ve spojení s přírodou, ale nechce se zároveň vzdát komfortu," říká. Jeho značka Selectcamp hodlá využít toho, že spousta lidí chce žít ekologicky a zdravě a nabízí jim "bezbolestný" pobyt v přírodě.

Takhle vypadá kempování pro náročné

Takhle vypadá kempování pro náročné

Jen letos si prý přijede užít dovolenou v pětihvězdičkových stanech odhadem 10 000 Němců, což je nárůst o více než 50 procent. Zájem o pohodlné kempování prý mají hlavně rodiny ze střední třídy, ale třeba i starší bezdětné páry nebo lidé, kteří ještě pod stanem nebyli nebo nedokázali přesvědčit partnera, aby na dovolené překousl spartánské podmínky.

Provozovatelé kromě luxusu lákají i na variabilitu a netradiční zážitky. Například kemp v bavorském Münsingu nabízí přenocování v týpí, v jurtě nebo dokonce v cirkusovém šapitó.

V budoucnu welness nebo golfové hřiště

Sdružení německých provozovatelů kempů BVCD doporučuje, aby vlastníci kempů rezervovali na plně vybavené stany nejméně třetinu kapacity. S vlastním stanem prý totiž jezdí na dovolenou stále méně turistů. "Je to drahé a v současné době si lidé takovou investici rádi ušetří," tvrdí Daniela Leipeltová z BVCD. Podle ní budou muset v budoucnu kempy nabízet i doplňkové služby jako třeba welness nebo přístup na golfové hřiště, pokud nechtějí přijít o zákazníky.

Takhle vypadá kempování pro náročné

Takhle vypadá kempování pro náročné

Trend luxusního stanování ale má i své kritiky, a patří k nim pravověrní stoupenci kempování. "Lidem to připadá zábavné, ale s kempinkem v původním smyslu slova to nemá nic společného," tvrdí rezolutně Leipeltová. Klasické kempy ale nový trend nijak neohrožuje - hlavně proto, že jde o ubytování pro ty, co nemají příliš hluboko do kapsy. Čtyřčlenná rodina totiž v hlavní sezoně zaplatí za plně vybavený stan třeba u Gardského jezera v Itálii zhruba 1400 eur (asi 35.000 korun) za týden.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz