Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kinterovu palmu na Starém Městě vystřídají milenci v popelnici

Magazín

  10:59
PRAHA - Ostrůvek na křižovatce ulic Dušní, Vězeňské a V Kolkovně na Starém Městě v Praze ode dneška ozvláštňují laminátové figury milenců umístěných v popelnici. Jedná se o plastiku umělkyně Lenky Klodové. Původně vznikla v roce 2008 u příležitosti sochařského quadrienále v lotyšské Rize. Galerie Dvorak Sec Contemporary plastiku vystavuje v rámci projektu Sculpture Dot, na místě by měla zůstat zhruba měsíc.

Milenci v popelnici - plastika umělkyně Lenky Klodové

Cílem umístění plastiky je podle galeristky Olgy Dvořákové oživit veřejné prostranství v Praze. Projekt začal na konci října, kdy na stejném místě vyrostla 11 metrů vysoká plastika výtvarníka Krištofa Kintery.

Už první hodiny prezentace Kinterovy plastiky na pražské ulici ale pro galerii přinesly zklamání. Začali ji totiž ničit opilí turisté. Kintera sochu vytvořil z barevných plechovek nealkoholických nápojů, vypadá jako velká palma, poprvé byla vystavena v Tuilerijských zahradách v Paříži v roce 2006. Přestože ji galerie chtěla nechat na ostrůvku Starého Města ponechat měsíc, po pár dnech ji pro jistotu stáhla.

Palma výtvarníka Krištofa Kintery

Jestli se stane něco podobného s celkem křehkou plastikou Klodové, která navíc může vzbuzovat pozornost svým zjevem, nechce Dvořáková předjímat.

Obavu z toho ale pociťuje. Po Kinterovi se na ostrůvku ulic Dušní, Vězeňské a V Kolkovně představila plastika Lubomíra Typlta s názvem Řetězová reakce - dětství z roku 2006.

Tvoří ji monstrum z plechových sudů, plechové desky, železné konstrukce, igelity a řetězy. Plastika je vysoká skoro tři metry a byla instalována už v Liberci a Brně.

Lenka Klodová (1969) vystudovala obor volné a užité umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP). Vytváří sochy, instalace i fotografie.

Zajímají ji společenské otázky, především postavení žen. Všímá si skrytých významů sexu a pornografie, demonstruje úděl ženy, vizualizuje vztah mužů a společnosti ke graviditě a erotice.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat