Středa 18. září 2024, svátek má Kryštof
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kitzbühel vyhání Rusy

Magazín

  9:01
KITZBÜHEL/PRAHA - Většina turistických středisek si je předchází a vítá je jako vážené hosty. Za prvotřídní služby a luxusní zboží jsou totiž ochotni rozhazovat astronomické částky. Řeč je o zámožných Rusech.

Svátek lyžařů. Rainer Schönfelder na trati v Kitzbühelu. foto: AFP

Hoteliéři v luxusním rakouském letovisku Kitzbühelu však uvažují trochu jinak. Místním novinářům se podařilo získat zápis z jejich jednání, ze kterého vyplývá, že příliv ruských turistů hodlají omezit. Hoteliéři si odhlasovali, že napříště bude mezi jejich hosty nanejvýš 10 procent Rusů. Z dvacítky čtyřa pětihvězdičkových hotelů v Kitzbühelu jich s touto dohodou souhlasilo 16.

„Máme přetlak objednávek od cestovních kanceláří z celého světa a naše kapacita je omezená. Chceme uspokojit poptávku ze všech zemí rovnoměrně, a ne mít polovinu hostů z Ruska,“ řekla médiím Renate Danierová z kitzbühelského odboru pro turistiku.

Dohoda hoteliérů uvádí, že limity jsou nutné pro udržení mnohonárodnostní směsice hostů, kterou se toto východotyrolské městečko proslavilo. Dodává, že Rusové jsou samozřejmě nadále vítáni, ale že Kitzbühel se nechce stát ruskou „baštou“.

Počet hostů přijíždějících do Tyrol z Ruska a Ukrajiny každoročně narůstá. V mnohých zimních střediscích už je možné za nákup běžně platit rubly rusky mluvící prodavačce či vybírat si z jídelního lístku psaného azbukou.

Po širokých kitzbühelských sjezdovkách se Rusové prohánějí na lyžích značky Gucci, ve sportovním oblečení Chanel a ulicemi malebného městečka korzují luxusní limuzíny Maybach. Jelena Lužkovová, manželka moskevského starosty, si prý při svém loňském pobytu objednávala každý večer „kila“ kaviáru.

Devět tisíc místních obyvatel si už zvyklo na hlasité ruské oslavy, kde alkohol teče proudem, i na často neomalené chování ruských turistů, napsal britský deník The Guardian. Kitzbühelanům Rusové leží v žaludku z jiného důvodu. Skupují totiž nemovitosti a o cenách ani nesmlouvají. Za lyžařské chaty a hotely jsou ochotni zaplatit v přepočtu i více než 600 milionů korun.

To vše ale realizují přes prostředníky, protože podle evropského práva mohou nemovitosti v Rakousku nakupovat jen občané Evropské unie. Ceny nemovitostí jsou nyní vyšroubované tak vysoko, že místní už téměř nemají šanci něco koupit.

O koupi jednoho z luxusních kitzbühelských hotelů údajně usiluje i nejbohatší Rus a majitel anglického fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič. Již zmíněná Jelena Lužkovová zase koupila golfové hřiště, na němž chce také stavět hotel.

Pod velkým tlakem se tak ocitají místní politici. Ceny nemovitostí totiž jen za poslední dva roky vystřelily na dvojnásobek. „Musíme rychle jednat, jinak místním hrozí, že budou úplně vytlačeni,“ nechal se slyšet kitzbühelský starosta Klaus Winkler.

Nepřímo tak podpořil mnohými kritizovanou dohodu hoteliérů. Ta přijde absurdní například řediteli rakouské Asociace hoteliérů Seppu Schellhornovi, který dohodu označil za „krátkozrakou“. „Naprosto odporuje přáním těch, kteří chtějí propagovat Rakousko nebo hájit zájmy rakouské ekonomiky,“ řekl Schellhorn.

S jeho názorem ale nesouhlasí majitel Sporthotelu Rupert Mayr-Reisch: „Poučili jsme se z příkladu jiných zimních středisek, jako je například St. Moritz. Není dobré, když jedna národnost začne mít navrch. Je mnohem příjemnější, když v jednom hotelu není příliš mnoho lidí z té samé země.“

Schellhornovi ale přijde směšné, že někdo mluví o směsici národů: „Když o tom uvažuji, v Kitzbühelu je spousta Němců a nikoho ještě nenapadlo nějak omezit jejich počet.“

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!