Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klasika k MDŽ? Tři ohnuté karafiáty a asparágus. Ty doby jsou pryč, říká florista

Magazín

  5:40
Ačkoli jsou karafiáty krásné květiny, jejich mimořádná obliba za minulého režimu jim ublížila. Teprve nyní se vracejí zpět do kurzu. „Věřím, že za čas se budou opět hrdě řadit mezi ostatní oblíbené, hojně vyhledávané květy. Chce to nejspíš zahodit předsudky,“ říká florista Lukáš Tvrdý z pražské květinové dílny luka:sh.

Karafiátová vazba foto: luka:sh

Lidovky.cz: Kdy lidé kupují více květin. Na Valentýna, nebo k MDŽ?
Oba jsou to silné svátky, nicméně doby, kdy jsme vše americké (byť původně Valentýn nepochází z Ameriky) nekriticky přijímali, jsou pryč a lidé se více vrací k MDŽ, takže bych řekl, že momentálně jsou síly vyrovnané.

Lidovky.cz: Jak si dnes stojí karafiáty? Ublížilo jim hodně, že byly za minulého režimu tak oblíbené?
Karafiáty si svoji pověst komunistické květiny ponesou asi dlouho, nicméně část zákazníků jim odpustila a vyhledává je. Pomáhá tomu také rozmanitost druhů i barev, které neustále přibývají. Sice si nepamatuji, jak moc byly vyzdvihované, ale myslím, že to byla jedna z mála květin, kterou mohli lidé pěstovat ve větší míře.

Karafiátová vazba
Karafiáty jsou na tom dnes už lépe

Lidovky.cz: Karafiáty jsou přitom krásné květiny, které nepotřebují moc péče a dlouho vydrží... Myslíte si, že by se jejich popularita mohla vrátit?
Karafiáty vydrží dlouho, ale stejně jako ostatní řezané květy potřebují péči. To znamená seříznout dlouhým šikmým řezem těsně před vložením do čisté dezinfikované vázy s čistou vodou. Nejlépe s roztokem výživy. Věřím, že za čas se budou opět hrdě řadit mezi ostatní oblíbené, hojně vyhledávané květy. Chce to nejspíš zahodit předsudky anebo výměnu generací.

Lidovky.cz: Jak jsou na tom s oblibou karafiátů ve světě?
Průzkum jsem si nedělal, ale myslím, dle prací zahraničních kolegů, že si - asi krom postsovětských zemí - vedou velmi dobře. Taky kvalita je jiná. K nám se dováží výpěstky z Latinské Ameriky a ty jsou v nesrovnatelně lepší kvalitě, než ty, které tu byly k dostání tenkrát.

Lidovky.cz: K MDŽ se ještě často dával asparágus. Ten si dnes stojí jak?
Klasika, tři ohnuté karafiáty a asparágus. Ten momentálně vytěsnil eucalypt, pistácie a další zeleň, ale pokud se budeme bavit o jiných druzích asparagu (plumosus, umbelatus, falcatus apod.) tak ty svoje místo ve floristice mají. Obzvláště při krátkodobých realizacích.

Lidovky.cz: Které květiny si lidé kupují nejčastěji, když chtějí někoho obdarovat?
U mužů stále vládnou růže, nejlépe červené, jako by jinou květinu neznali. Ale musím chlapy pochválit, že se čím dál víc zajímají o to, co jejich ženy mají rády. Jinak dle preferencí obdarovaného, nebo darujícího. Samozřejmě v ten daný čas se prodá nejvíce sezónních květů.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat