Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
19. září 2015 6:49 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Klášter Kladruby i sochy v něm mají své vlastní vůně

Kladrubský klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kladrubský klášter | foto: CzechTourism

KLADRUBY Novou expozici vonných látek, vůní a parfémů, jaká je dosud mezi památkovými objekty jedinečná, nabízí návštěvníkům od září klášter v Kladrubech na Tachovsku. Památka si nadělila ke svým letošním 900. narozeninám Archiv vůní, své vlastní vůně dostalo i několik soch od Matyáše Bernarda Brauna. Zájemcům nabízí klášter vonné akce nebo speciální prohlídky Lapidária vůní, řekl kastelán Milan Zoubek.

Archiv vůní vznikl v části přízemí bývalé latinské školy jako dlouhodobá expozice ve spolupráci s parfumérkou Petrou Hlavatou. „V Čechách existuje jen málo míst, kde by se člověk mohl setkat s vonnými esencemi v jejich skutečné čistotě a síle. Lidé si u nás mohou přivonět k základním vonným látkám jako je ambra, oud, kadidlo, myrha, santal, cedr a další,“ vyjmenoval Zoubek.

Kladrubský klášter dostal také dva originály - parfémy vytvořené přímo na míru památce. „Jedním z nich je parfém Star of Santini, který oslavuje slovutného stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela. Pro klášterní chrám namíchala Petra Hlavatá originální vykuřovadlo s názvem Salve Santini,“ popsal kastelán. S vonnými kompozicemi obou parfémů se návštěvníci seznámí v Archivu vůní. Některé parfémy a vykuřovadla si budou moci i koupit.

Lapidárium vůní

Dalším novinkou, která bude lákat turisty, jsou mimořádné prohlídky Lapidária vůní. Během nich se lidé podívají do klášterních ambitů, kde je vystaveno bezmála 30 soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. K deseti sochám z řecké a římské mytologie vyrobila Hlavatá vůně charakterizující jejich božské vlastnosti. „Například vůně bohyně plodnosti, země a rolnictví Demeter je opravdu autenticky zemitá, bohyně lásky Afrodita voní po růžích a jasmínu, zatímco bájného siláka Herkula poznáte podle vůně koriandru, ambry a kapradí,“ přiblížil vůně z lapidária Zoubek. Archiv vůní i Lapidárium vůní je v září a říjnu možné navštívit jen o víkendech a svátcích.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.