Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Klávesnice je ráj bakterií

Klávesnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klávesnice | foto: Ilona ProboštováLidovky.cz

LONDÝN Počítačová klávesnice může být domovem více nebezpečných bakterií, jež mohou ohrožovat lidské zdraví, než průměrné záchodové prkýnko. Vyplývá to z nedávno zveřejněných výsledků výzkumu britských vědců.

Časopis Which? Computing požádal mikrobiologa Petera Wilsona z University College London Hospital, aby prozkoumal pomocí mikroskopu více než tři desítky klávesnic v jedné londýnské kanceláři.

Odborník zjistil, že na čtyřech klávesnicích se vyskytovaly bakterie, které byly pro jejich uživatele velikým zdravotním rizikem. Jedna z klávesnic byla na popud biologa dokonce odstraněna. Měla totiž pětkrát více nečistot než prkýnko na toaletě. „Klávesnice je odrazem toho, co se skrývá ve vašem nose či útrobách,“ řekl Wilson zpravodajskému serveru BBC News.

Uvozovky dolníPokud je v kanceláři někdo nachlazen anebo má střevní chřipku, je dost pravděpodobné, že to dostanete prostřednictvím klávesnice.Uvozovky horní

Nejznečištěnější klávesnice v této firmě překračovala stopadesátinásobně hygienicky povolený limit množství nebezpečných bakterií, kterými se mohou lidé přiotrávit při jídle.

Právě konzumace potravin v blízkosti klávesnice či přímo nad ní, kdy člověk drobí či pokládá mastné prsty na klávesy, je hlavní příčinou roznášení bakterií. Běžná je ovšem také nedostatečná osobní hygiena - například když si lidé nemyjí ruce při odchodu z toalety.

„Pokud je v kanceláři někdo nachlazen anebo má střevní chřipku, je dost pravděpodobné, že to dostanete prostřednictvím klávesnice,“ dodal Wilson. Podle magazínu, který provedl průzkum u 4000 osob, přiznal každý desátý člověk, že klávesnici vůbec nečistí. Polovina dotázaných řekla, že klávesnici ošetří méně než jednou za měsíc. 20 procent lidí nečistí ani svoji myš.

„Většina lidí nemyslí na špínu, kterou se počítač zanáší. Ale pokud nečistíte svůj počítač, je to, jako kdybyste jedli na toaletách,“ upozornila šéfredaktorka časopisu Sarah Kidnerová.

Kidnerová všem pracujícím navíc doporučila, aby kromě jarního úklidu domova, věnovali stejnou „jarní péči“ své klávesnici. Setřít z klávesnice prach, vytřepat z ní drobky a setřít měkkou, lehce navlhčenou prachovkou. Na závěr by měla být klávesnice setřena dezinfekcí, radí šéfredaktorka.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....