Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Klávesnice je ráj bakterií

Klávesnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klávesnice | foto: Ilona ProboštováLidovky.cz

LONDÝN Počítačová klávesnice může být domovem více nebezpečných bakterií, jež mohou ohrožovat lidské zdraví, než průměrné záchodové prkýnko. Vyplývá to z nedávno zveřejněných výsledků výzkumu britských vědců.

Časopis Which? Computing požádal mikrobiologa Petera Wilsona z University College London Hospital, aby prozkoumal pomocí mikroskopu více než tři desítky klávesnic v jedné londýnské kanceláři.

Odborník zjistil, že na čtyřech klávesnicích se vyskytovaly bakterie, které byly pro jejich uživatele velikým zdravotním rizikem. Jedna z klávesnic byla na popud biologa dokonce odstraněna. Měla totiž pětkrát více nečistot než prkýnko na toaletě. „Klávesnice je odrazem toho, co se skrývá ve vašem nose či útrobách,“ řekl Wilson zpravodajskému serveru BBC News.

Uvozovky dolníPokud je v kanceláři někdo nachlazen anebo má střevní chřipku, je dost pravděpodobné, že to dostanete prostřednictvím klávesnice.Uvozovky horní

Nejznečištěnější klávesnice v této firmě překračovala stopadesátinásobně hygienicky povolený limit množství nebezpečných bakterií, kterými se mohou lidé přiotrávit při jídle.

Právě konzumace potravin v blízkosti klávesnice či přímo nad ní, kdy člověk drobí či pokládá mastné prsty na klávesy, je hlavní příčinou roznášení bakterií. Běžná je ovšem také nedostatečná osobní hygiena - například když si lidé nemyjí ruce při odchodu z toalety.

„Pokud je v kanceláři někdo nachlazen anebo má střevní chřipku, je dost pravděpodobné, že to dostanete prostřednictvím klávesnice,“ dodal Wilson. Podle magazínu, který provedl průzkum u 4000 osob, přiznal každý desátý člověk, že klávesnici vůbec nečistí. Polovina dotázaných řekla, že klávesnici ošetří méně než jednou za měsíc. 20 procent lidí nečistí ani svoji myš.

„Většina lidí nemyslí na špínu, kterou se počítač zanáší. Ale pokud nečistíte svůj počítač, je to, jako kdybyste jedli na toaletách,“ upozornila šéfredaktorka časopisu Sarah Kidnerová.

Kidnerová všem pracujícím navíc doporučila, aby kromě jarního úklidu domova, věnovali stejnou „jarní péči“ své klávesnici. Setřít z klávesnice prach, vytřepat z ní drobky a setřít měkkou, lehce navlhčenou prachovkou. Na závěr by měla být klávesnice setřena dezinfekcí, radí šéfredaktorka.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...