Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klávesnice je ráj bakterií

Magazín

  15:26
LONDÝN - Počítačová klávesnice může být domovem více nebezpečných bakterií, jež mohou ohrožovat lidské zdraví, než průměrné záchodové prkýnko. Vyplývá to z nedávno zveřejněných výsledků výzkumu britských vědců.

Klávesnice foto: Ilona ProboštováLidovky.cz

Časopis Which? Computing požádal mikrobiologa Petera Wilsona z University College London Hospital, aby prozkoumal pomocí mikroskopu více než tři desítky klávesnic v jedné londýnské kanceláři.

Odborník zjistil, že na čtyřech klávesnicích se vyskytovaly bakterie, které byly pro jejich uživatele velikým zdravotním rizikem. Jedna z klávesnic byla na popud biologa dokonce odstraněna. Měla totiž pětkrát více nečistot než prkýnko na toaletě. „Klávesnice je odrazem toho, co se skrývá ve vašem nose či útrobách,“ řekl Wilson zpravodajskému serveru BBC News.

Uvozovky dolníPokud je v kanceláři někdo nachlazen anebo má střevní chřipku, je dost pravděpodobné, že to dostanete prostřednictvím klávesnice.Uvozovky horní

Nejznečištěnější klávesnice v této firmě překračovala stopadesátinásobně hygienicky povolený limit množství nebezpečných bakterií, kterými se mohou lidé přiotrávit při jídle.

Právě konzumace potravin v blízkosti klávesnice či přímo nad ní, kdy člověk drobí či pokládá mastné prsty na klávesy, je hlavní příčinou roznášení bakterií. Běžná je ovšem také nedostatečná osobní hygiena - například když si lidé nemyjí ruce při odchodu z toalety.

„Pokud je v kanceláři někdo nachlazen anebo má střevní chřipku, je dost pravděpodobné, že to dostanete prostřednictvím klávesnice,“ dodal Wilson. Podle magazínu, který provedl průzkum u 4000 osob, přiznal každý desátý člověk, že klávesnici vůbec nečistí. Polovina dotázaných řekla, že klávesnici ošetří méně než jednou za měsíc. 20 procent lidí nečistí ani svoji myš.

„Většina lidí nemyslí na špínu, kterou se počítač zanáší. Ale pokud nečistíte svůj počítač, je to, jako kdybyste jedli na toaletách,“ upozornila šéfredaktorka časopisu Sarah Kidnerová.

Kidnerová všem pracujícím navíc doporučila, aby kromě jarního úklidu domova, věnovali stejnou „jarní péči“ své klávesnici. Setřít z klávesnice prach, vytřepat z ní drobky a setřít měkkou, lehce navlhčenou prachovkou. Na závěr by měla být klávesnice setřena dezinfekcí, radí šéfredaktorka.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat