28. července 2019 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Klení ve jménu Boha nebo Alláha se zde nevyplatí. Italské město za něj rozdává pokuty

Severoitalské městečko Saonara | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severoitalské městečko Saonara | foto: Wikipedia

ŘÍM Severoitalské městečko Saonara přišlo s drastickým opatřením proti nadávkám spojeným s náboženstvím. Kdo si na veřejnosti bude dělat legraci z boha či s ním bude spojovat obscénní výrazivo, dostane pokutu 400 eur (10 200 korun). S odvoláním na místní média o tom v sobotu informovala agentura APA.

Místní zastupitelstvo odůvodnilo svůj krok obavou o „dobré mravy veřejnosti i cítění třetích osob“. Uvedlo také, že rodiče ručí v tomto ohledu za své nezletilé děti.

Starosta Walter Stefan řekl novinám Corriere del Veneto, že reaguje na stížnosti zdejších obyvatel na obhroublé hovory mezi mládeží na parkovištích. Někteří chlapci a děvčata prý „klejí každým slovem“. Cílem zákazu podle něj není moralizování, nýbrž přispění k „základnímu vychování, které tu příliš dlouho chybí“.

Pokud jde o náboženské aspekty zákazu, restrikce se budou stejnou měrou týkat klení ve jménu „Alláha, Buddhy nebo Mohameda“. „Doma si může dělat každý, co chce,“ řekl starosta. V Benátsku se ale podle něj z vulgarit stávají výplňová slova a cílem je tento „zlozvyk rozšířený mezi mládeží“ zastavit. Proto také podle Stefana zastupitelstvo sáhlo k udílení takto tučných pokut.

Aby lidé nezůstali na pochybách o smyslu vyhlášky, nechalo zastupitelstvo vytisknout informační leták v italštině, angličtině, rumunštině a také mandarínštině.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz