Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klíč k dědictví po Dianě

Magazín

  10:53
LONDÝN - Finance britského prince Williama dostanou dnes významnou injekci. V den jeho 25. narozenin totiž získá právo svobodně nakládat s výnosy z částky nejméně 6,5 milionu liber (273 milionů korun), které zdědil po své matce, princezně Dianě. Podle odhadů investičních expertů, bude mít následník trůnu nyní přístup ke 250 až 300 tisíc liber ročně.

V zápalu hry. William je mimo jiné i vášnivým hráčem póla (na snímku při zápase v Tetbury). foto: ČTK

Podle zdrojů z jeho okolí však William alespoň prozatím nemá v úmyslu začít tyto peníze utrácet.

Diana, princezna z Walesu, zanechala svým synům dědictví v hodnotě necelých 13 milionů liber (550 milionů korun) poté, co 8,5 milionu připadlo státu jako dědická daň. Její majetek sestával z akcií, šperků, hotovosti ze 17milionového rozvodového vyrovnání s princem Charlesem, šatů a dalších osobních věcí v bytě v Kensingtonském paláci. Ve své závěti určila, že každý z jejích dvou synů dostane polovinu, ale že se do 25 let princů o peníze musí starat nadace, kterou budou řídit lidé, jimž věřila, včetně její sestry lady Sarah McCorquodaleové.

Tři měsíce po Dianině tragické smrti v roce 1997 byl soudním rozhodnutím tento věk zvýšen na 30 let, ale od 25 let musejí princové dostat plný výnos z dědictví.

Podle odhadu, který zveřejnil tento týden deník The Daily Telegraph, by na Williamově kontě dnes mělo díky rozumným investicím být osm až deset milionů liber, tedy mezi 300 a 400 miliony korun.

Po čtyřech letech nezadaný
Princ zaujal v poslední době britskou veřejnost vztahem se svou spolužačkou z univerzity Kate Middletonovou, se kterou chodil od roku 2003. Letos v dubnu se ale rozešli, údajně kvůli tomu, že budoucí následník trůnu se ještě nechtěl ženit, zatímco Kate se již chtěla usadit. William je po svém otci, princi Charlesovi, v pořadí druhým následníkem britského trůnu.

Zatím pobírá ročně 21 880 liber jako podporučík v armádě - plus nezveřejněné kapesné od otce, a kromě toho dědil údajně dva miliony liber po prababičce - rovněž ovšem uložených v nadaci. Mluvčí královské rodiny odmítl hovořit o jakýchkoli detailech dědictví s tím, že je to soukromá záležitost. A princ ani zatím neprojevuje žádný zájem začít se svým majetkem manipulovat.Další podrobnosti o dědictví
po princezně Dianě
si přečtěte v dnešním vydání deníku


Autoři:

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...