Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klub českých turistů je nejstarší cestovní agentura

Magazín

  6:30
PRAHA - Klub českých turistů (KČT), který patří k nejstarším zájmovým spolkům v českých zemích, si sobotním setkáním v Senátu připomenul 130 let od svého založení. Jeho předseda Vratislav Chvátal při představení klubu uvedl, že činnost spolku vychází z vlasteneckých tradic.

Turistické značení foto: Wikimedia

„Turistika není pouhá záliba, je to nekončící cesta, celoživotní program a filozofie dostupná každému,“ uvedl Chvátal. Připomenul, že mezi aktivity klubu patří kromě značení turistických tras také vydávání map a průvodců a provozování ubytoven a chat, které nejsou určeny jen pro členy klubu. „Klub českých turistů je tak nejstarší cestovní agentura,“ řekl.

Podle něho se KČT založený na dobrovolnictví bude muset v následujícím období ale rozhodnout, zda se částečně profesionalizuje při zachování programové a organizační stability.

Klub na sobotním setkání uvedl do Síně slávy české turistiky svého spoluzakladatele, advokáta Františka Čížka, který žil ve druhé polovině 19. století. Ocenil také senátory Miloše Vystrčila (ODS) a Zbyňka Linharta (STAN), který se podílel mj. na vzniku Národního parku České Švýcarsko.

KČT byl založen 11. června 1888. Prvním předsedou se stal slavný cestovatel Vojta Náprstek. Již o rok později začal KČT vydávat svůj časopis, který se dnes jmenuje Turista. V roce 1895 postavili členové klubu první útulnu u propasti Macocha a o pár let později nechali postavit turistickou rozhlednu na vrcholu pražského Petřína. K nejvýznamnějším akcím KČT v současné době patří pochod Praha - Prčice.

KČT se mimo jiné stará o údržbu turistických tras

K jedné z nejdůležitějších činností KČT dodnes patří značení a údržba turistických tras. První značenou cestu vytvořili značkaři v roce 1889 v údolí Vltavy kolem Svatojánských proudů. V roce 1938 bylo v tehdejším Československu vyznačeno zhruba 40.000 kilometrů tras. V současnosti je délka pěších turisticky značených tras v ČR přes 42 tisíc kilometrů a tyto trasy udržuje přes 1350 dobrovolných značkařů. V současnosti se v tuzemsku také nachází více než 34 tisíc kilometrů cyklotras nebo přes 4 tisíce kilometrů lyžařských tras.

Největšího rozmachu klub dosáhl ve 20. a 30. letech minulého století, kdy měl 100 tisíc členů a vlastnil a spravoval na území tehdejšího Československa celkem 114 turistických chat, 13 rozhleden, osm loděnic a asi 30 hradů, mimo jiné i Trosky a slovenské Strečno. Nyní má klub zhruba 32 tisíc členů. Pod klub patřící 15 chat a tři desítky ubytovacích zařízení poskytují členům KČT slevu. Od dubna 2014 je klub členem Českého olympijského výboru.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat