15. října 2008 21:44 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kniha Hitlerových obrazů. A neonacistické oblečení

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Reprofoto

Na českém trhu by měla být již za pár dní k dostání kniha maleb, jejichž autorem je nacistický vůdce Adolf Hitler.

Publikace s názvem Adolf Hitler – Akvarely představuje zlomek z několika set vůdcových akvarelů i několik jeho skic.

Mužem, který stojí za vydáním knihy, je Radomír Fiksa a jeho nakladatelství Sowulo Press. Už jen název nakladatelství je ale problematický. Sowulo je totiž šestnáctým znakem germánské runové abecedy a je překládáno jako slunce. Během druhé světové války si však nacistické Německo runu Sowulo přivlastnilo ve zdvojeném provedení jako nechvalně proslulý symbol jednotek SS.

Několik set skic a akvarelů namaloval Adolf HitlerFiksa navíc kromě nakladatelství s kontroverzním názvem  provozuje ve Žďáru nad Sázavou tetovací a piercingové studio. A na jeho stránkách je mezi jinými i odkaz na internetový obchod oblečení značky Thor Steinar. Tato značka je přitom v zahraničí v i Česku tradičně spojována s extrémní neonacistickou scénou. Podle informací antifašistických aktivistů jdou peníze z prodeje oblečení této značky na aktivity neonacistů.

„Oblečení značky Thor Steinar je hojně nošeno pravicovými extremisty a v České republice je nejčastěji prodáváno v obchodech napojených na neonacistická hnutí,“ potvrdil Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost. Podle Ondřeje Cakla ale není každý, kdo oblečení značky Thor Steinar nosí, pravicovým extremistou. „Tím samozřejmě nemusí být ani ten, kdo má na svých stránkách odkaz na obchod s touto značkou,“ dodal.

Sám Radomír Fiksa tvrdí, že knihu maleb Adolfa Hitlera vydává pouze ze zájmu. Ve spojitosti s názvem svého vydavatelství a zdvojeným provedením runy Sowulo mluví o náhodě. „Runa Sowulo je symbol slunce. Nemůžeme za to, že ho po nějakou dobu používali nacisti,“ řekl Fiksa. Netají se ale tím, že ho druhá světová válka zajímá. Dokazuje to i další kniha, kterou by měl vydat za několik týdnů. Ta má název Svastika a celá se tímto symbolem zabývá. „Volím témata, která v Česku nejsou příliš běžná,“ vysvětlil. Knihy, které ve svém vydavatelství vydá, si pečlivě vybírá. Naposledy vydal například knihy o tetování či piercingu. Kniha Hitlerových obrazů neobsahuje historické ani uměleckohistorické zhodnocení jeho tvorby.