Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
23. listopadu 2017 6:27 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kniha o Šumavě připomíná zaváté samoty i první lyžaře

Jeden z pamětníků a milovníků lyžování Emil Kintzl z Kašperských Hor ukazuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z pamětníků a milovníků lyžování Emil Kintzl z Kašperských Hor ukazuje... | foto: ČTK

KVILDA První lyžařské výpravy, svět zapadlých vesnic i samot na svazích a vrcholech staré Šumavy připomíná kniha Šumava - krajina pod sněhem. Vychází z fotografií českokrumlovského Fotoateliéru Seidel.

Obsahuje na 300 dobových i současných snímků, které rámuje příběh bratranců Paleczkových z roku 1923 popisující formou deníkových zápisů jeden z prvních přechodů Šumavy na lyžích. Autoři Petr Hudičák, Zdena Mrázková a Jindřich Špinar knihu pokřtili na Kvildě.

Druhá publikace z edice Seidelova Šumava navazuje na loňský svazek Lipno - krajina pod hladinou. Na čtenáře čekají dle autorů horské samoty zaváté sněhem, dramatické příběhy, hrůza i radost ze sněhu a mrazu, obyčeje, výroba saní, lyží i umrlčích prken. Kniha zachycuje i první lyžařské výpravy, počátky zimních sportů, řemesla, mrazy, pytláky či pašeráky.

Základní linkou je příběh bratranců Paleczkových z roku 1923, kdy Otto Paleczek líčí jeden z prvních přechodů Šumavy na lyžích. Hostem dnešního křtu knížky byl Raimund Paleczek, pravnuk prvního doloženého šumavského lyžaře Karla Paleczka, který v roce 1890 vyrobil v hájovně v Huťském Dvoře první lyže a dva roky poté s učitelem Hartwigem Hruzou podnikl první lyžařský výstup na Smrčinu.

ŠUMAVA - KRAJINA POD SNĚHEM

Knihu vydal stejně jako titul o Lipně Českokrumlovský rozvojový fond, který provozuje Museum Fotoateliér Seidel. To pečuje o odkaz fotografů Josefa a Františka Seidela čítající 140 000 negativů a pohlednic z konce 19. a první poloviny 20. století. Další svazky edice Seidelova Šumava by měly ‚kráčet‘ krajinou od Nýrska po Novou Bystřici.

„Dědeček Otto prošel jako osmnáctiletý na lyžích se svým bratrancem Karlem v lednu 1923 túru, absolvovali za 13 dní 200 kilometrů na lyžích a fotografovali, dělali snímky pro klub Böhmerwald im Winterkleid. Dědeček uměl překrásně vyprávět, jako malý kluk jsem ho prosil, ať mi vypráví, byly to fascinující historky o Šumavě,“ řekl na křtu Raimund Paleczek. Jeho dědeček vzpomínky shrnul do tří deníků na 500 stranách.

Rod hajných Paleczků byl léta spjat se Šumavou, 22 z nich bylo hajnými ve schwarzenberských službách. Podíleli se i na stavbě Schwarzenberského plavebního kanálu. Autoři knihu rozfázovali podle cesty Paleczků z roku 1923, jež vedla z Černé v Pošumaví až na Ostrý a zpět po severním úpatí do Lipky. „Byl to mimořádný sportovní výkon: primitivní lyže, nesli s sebou fotoaparáty, skla a přesto přešli všechny vrcholy,“ řekl Špinar.

V Kvildě na Prachaticku pokřtiliknihu Šumava - krajina pod sněhem. Vychází z...
V Kvildě na Prachaticku pokřtili knihu Šumava - krajina pod sněhem.

Nejstarší a dosud nepublikovaný snímek je v knize z roku 1870, Vítkův Hrádek, jak ho nafotil Franz Polak. Jde o 300 často zatím nezveřejněných dobových fotografií, jež doplňují současné letecké záběry od Libora Sváčka. Na 260 stranách jsou rovněž texty spisovatelů.

„Jedním z témat je to, že Šumava stála na hranici dvou světů. Lyžařské areály, které se začínaly rozvíjet od konce 19. století, na jihu v okolí Smrčiny a na západě kolem Špičáku a Velkého Javoru, měly dosti odlišné osudy. Zatímco Špičák se rozjel, na Smrčině si už nikdo nezalyžuje, ačkoli za první republiky tam jezdily stovky lidí - to bude z knihy pro mnohé novum, z Českých Budějovic jezdily speciální vlaky,“ řekl ČTK Špinar.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...