Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kočka, která hraje na klavír, žije jako hollywoodská hvězda

Magazín

  11:39
LOS ANGELES - Nora, mourovatá kočka z Philadelphie, která hraje na klavír, žije téměř ve všech ohledech jako hollywoodská hvězda. Pětiletá mourinka Nora nedávno absolvovala litevský koncert, kde zahrála skladbu napsanou speciálně pro ni pod názvem CATcerto od dirigenta Mindaugase Piečaitise.

Kočka Nora. foto: ČTK

Její videonahrávka na YouTube jí zajistila spousty dopisů od nadšených fanoušků a obdivovatelů. Píše o tom agentura AP Podobně jako některé hvězdy showbyznysu by mohla mít i sklon k drogám, kdyby její majitelé někdy zapomněli odstranit z jejího dosahu rostlinu šantu kočičí ("kočičí droga").

Koncert s litevským komorním orchestrem odehrála Nora 5. června a záhy se stal internetovou senzací, stránky navštívilo asi milion lidí. Celkem Nořinu hru vidělo již téměř 20 milionů diváků. Objevila se v několika televizních pořadech, fanoušci si kupují její videa, vyšly o ní dvě knihy, má vlastní webovou stránku, internetový blog, její fotografie zdobí tři různé kalendáře, hrnečky, pohlednice i trička.

Nora žije u učitelky hry na klavír třiapadesátileté Betsy Alexanderové a jejího manžela, uměleckého fotografa Burnella Yowa. Do rodiny patří ještě dalších pět koček Gabby, Max, Rennie, Miro a Clara.

Alexanderová prohlásila, že Nora, fotogenická zelenooká kočka, měla hvězdné chování odjakživa. Když ji poprvé uviděli v útulku, u její klece visela cedulka s upozorněním "panovačná". Nora totiž nemá ráda ostatní kočky.

Nora má vlastního manažera, fotografa i ochranku. Neholduje však jízdě autem, nemá ráda ani limuzínu, ani nevyhledává cestování letadlem. "Miluje diváky. Je velice vděčnou umělkyní, cítí se být zavázána svému publiku," uvedla Alexanderová.

Nora navíc nehraje jen tak na nějaké piano, ale na klavír značky Yamaha C5 Disklavier, který Alexanderová označila za Lamborghini mezi klavíry.

Většinou své vystoupení zahajuje tehdy, když někdo jiný začne hrát na piano, které stojí vedle Yamahy.

Kočka Nora.

"Hraje na tom stejném místě kláves jako osoba u druhého piana, a když student přestane hrát, také skončí. Většinou je v té samé oktávě jako student," chválí kočičí pianistku Alexanderová, která vyučuje hru na piano, kytaru, zpěv a skladbu. Jedna japonská učitelka hudby u Nory ocenila skvělou techniku hraní a používá ji prý jako názorný příklad pro své žáky, když je učí, jak se správně dotýkat kláves. Nora do kláves totiž nebuší, ale jemně je uvolňuje, vysvětluje Alexanderová.

Nora při hraní také přede. A když chce tančit, vyskočí nahoru na desku velkého piana. Když byla ještě kotě, točila se tam tak dlouho, dokud se jí nezamotala hlava a nespadla dolů. Když se jí zamotá hlava nyní, změní směr otáčení, uvedla Alexanderová.

Nora má však malý problém. "Ráda jí. Sní toho tolik, kolik může. Není vybíravá, dá si pečené kuře i plátek hovězího. Vypadá jako kulička, je to takový malý tuleň," popisuje ji majitelka. Větší váha však rozhodně nemá vliv na její popularitu. Dostává mnoho různých nabídek z časopisů, od výrobců kočičích hraček a muzikantů, kteří si s ní chtějí zahrát.

Alexanderová je zase zavalena žádostmi od majitelů koček, kteří si přejí, aby naučila hrát na hudební nástroj i jejich domácí mazlíčky.

Nora dostává tisíce e-mailů a dopisů z celého světa. Neustále jí chodí žádosti o otisk tlapky. "Zkoušeli jsme jí dát nějaké jídlo, které by jí obarvilo packu, ale jí se to vůbec nelíbí," krčí rameny Alexanderová.

Slavná kočka dostává stejně jako hollywoodské divy také nabídky k sňatku, dopisy se slovy uznání i podpory a videovzkazy. "Toto je úžasný dopis," bere si k ruce Alexanderová jeden list z velké hromady obálek. "Napsala nám paní, která vede hudební školu, že její třináctiletá dcera přestala navštěvovat hodiny klavíru, ale když prý uviděla Noru, znovu začala hrát." hro rdm

Autor: