Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kofein škodí těhotným

Káva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

LONDÝN  Ženy by měly během těhotenství omezit konzumaci kofeinu na minimum. Oznámila to britská potravinová inspekce (FSA). Opírá se přitom o studie vědců z univerzit v Leedsu a Leicesteru, kteří zkoumali zdravotní stav více než 2600 žen mezi osmým a dvanáctým týdnem těhotenství.

Z výsledků bádání, které cituje server BBC News, vyplývá, že nastávající matky by měly denně vypít nejvýše dva šálky kávy nebo čtyři šálky čaje. V opačném případě riskují nízkou poporodní hmotnost svého dítěte. Kofein se přitom nevyskytuje jen v kávě. Nachází se také v kakau, energetických nápojích, kokakole nebo oblíbené čokoládě, a dokonce v některých lécích.

Těhotné ženy, které denně přijímají mezi 100 a 199 mg kofeinu, čelí dvacetiprocentnímu riziku, že porodí dítě s nižší hmotností. Pokud jejich příjem kofeinu překročí 300 mg, riziko stoupne na 50 procent. Zároveň s tím se zvyšuje také možnost potratu. Děti narozené s nízkou poporodní hmotností mají větší sklon k různým závažným onemocněním, jakými jsou srdeční choroby nebo cukrovka.
 Dávka 300 mg kofeinu odpovídá například třem průměrných hrnkům instantní kávy, 6 šálkům čaje, 8 plechovkám kokakoly, 4 plechovkám energetických nápojů nebo 400 gramům obyčejné čokolády.

O nepříznivém vlivu kofeinu vědci věděli již dříve. Nyní však zjistili, že škodlivá může být již mnohem menší dávka, než dosud předpokládali.

Před časem přišli vědci z londýnské univerzity s jiným zajímavým zjištěním. Ženy, které během těhotenství střídmě konzumují alkohol, snižují u svého dítěte riziko hyperaktivity. Jejich potomci bývají úspěšnější při slovních testech než děti narozené matkám, které v těhotenství zcela abstinovaly.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER PRO NOVÝ PROJEKT

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz