Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kofein škodí těhotným

Magazín

  8:32
LONDÝN - Ženy by měly během těhotenství omezit konzumaci kofeinu na minimum. Oznámila to britská potravinová inspekce (FSA). Opírá se přitom o studie vědců z univerzit v Leedsu a Leicesteru, kteří zkoumali zdravotní stav více než 2600 žen mezi osmým a dvanáctým týdnem těhotenství.

Káva foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Z výsledků bádání, které cituje server BBC News, vyplývá, že nastávající matky by měly denně vypít nejvýše dva šálky kávy nebo čtyři šálky čaje. V opačném případě riskují nízkou poporodní hmotnost svého dítěte. Kofein se přitom nevyskytuje jen v kávě. Nachází se také v kakau, energetických nápojích, kokakole nebo oblíbené čokoládě, a dokonce v některých lécích.

Těhotné ženy, které denně přijímají mezi 100 a 199 mg kofeinu, čelí dvacetiprocentnímu riziku, že porodí dítě s nižší hmotností. Pokud jejich příjem kofeinu překročí 300 mg, riziko stoupne na 50 procent. Zároveň s tím se zvyšuje také možnost potratu. Děti narozené s nízkou poporodní hmotností mají větší sklon k různým závažným onemocněním, jakými jsou srdeční choroby nebo cukrovka.
 Dávka 300 mg kofeinu odpovídá například třem průměrných hrnkům instantní kávy, 6 šálkům čaje, 8 plechovkám kokakoly, 4 plechovkám energetických nápojů nebo 400 gramům obyčejné čokolády.

O nepříznivém vlivu kofeinu vědci věděli již dříve. Nyní však zjistili, že škodlivá může být již mnohem menší dávka, než dosud předpokládali.

Před časem přišli vědci z londýnské univerzity s jiným zajímavým zjištěním. Ženy, které během těhotenství střídmě konzumují alkohol, snižují u svého dítěte riziko hyperaktivity. Jejich potomci bývají úspěšnější při slovních testech než děti narozené matkám, které v těhotenství zcela abstinovaly.

Autoři:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...