24. prosince 2012 16:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Koledy se zpívají až od Štědrého dne. Předchází je roráty

Do toho zněly koledy, kupodivu slovenské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do toho zněly koledy, kupodivu slovenské | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

PRAHA Už v říjnu se v ulicích a obchodních centrech začala objevovat vánoční výzdoba. Ke sváteční atmosféře patří i vánoční písně a koledy. Víte ale, jaký je rozdíl mezi koledami a roráty?

Koledy slyšíme na náměstích u vánočních stromků, z éteru rádií, Pražanům je dokonce pro zpříjemnění cestování zazpíval pěvecký sbor ve vestibulech metra. Koledy jsou zkrátka všude.

K adventu patří roráty

Podle křesťanských tradic by se však koledy měly začít zpívat až na Štědrý den, kdy se oslavuje narození Ježíše Krista. Pro předcházející adventní období se hodí roráty, zpěvy, které vyjadřují očekávání, přípravy na tuto sváteční událost, a vůbec atmosféru celého adventního období.

Žádný jiný národ neměl v minulosti tak zakotvenou tradici rorátních mší. Ty zavedl za doby svého panování Karel IV. Vrcholu dosáhly v 16. století, kdy se na farních kostelech sloužily denně.

Později zájem o ně opadl, ale v posledních letech se v mnohých kostelech obnovuje. Letos se rorátní mše konaly například v chrámu Matky Boží před Týnem v Praze nebo v plzeňské katedrále svatého Bartoloměje.

Co to jsou roráty?

Roráty jsou liturgicko-hudební formou ranní mariánské mše svaté, která se koná v adventní době. Název je odvozen od vstupního zpěvu (Introitus) čtvrté neděle adventní, který začíná slovy: "Rorate coeli desuper" (Rosu dejte shůry). 

zdroj: Česká biskupská konference

mačMartina Černotová

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.