Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Koledy se zpívají až od Štědrého dne. Předchází je roráty

Do toho zněly koledy, kupodivu slovenské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do toho zněly koledy, kupodivu slovenské | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

PRAHA Už v říjnu se v ulicích a obchodních centrech začala objevovat vánoční výzdoba. Ke sváteční atmosféře patří i vánoční písně a koledy. Víte ale, jaký je rozdíl mezi koledami a roráty?

Koledy slyšíme na náměstích u vánočních stromků, z éteru rádií, Pražanům je dokonce pro zpříjemnění cestování zazpíval pěvecký sbor ve vestibulech metra. Koledy jsou zkrátka všude.

K adventu patří roráty

Podle křesťanských tradic by se však koledy měly začít zpívat až na Štědrý den, kdy se oslavuje narození Ježíše Krista. Pro předcházející adventní období se hodí roráty, zpěvy, které vyjadřují očekávání, přípravy na tuto sváteční událost, a vůbec atmosféru celého adventního období.

Žádný jiný národ neměl v minulosti tak zakotvenou tradici rorátních mší. Ty zavedl za doby svého panování Karel IV. Vrcholu dosáhly v 16. století, kdy se na farních kostelech sloužily denně.

Později zájem o ně opadl, ale v posledních letech se v mnohých kostelech obnovuje. Letos se rorátní mše konaly například v chrámu Matky Boží před Týnem v Praze nebo v plzeňské katedrále svatého Bartoloměje.

Co to jsou roráty?

Roráty jsou liturgicko-hudební formou ranní mariánské mše svaté, která se koná v adventní době. Název je odvozen od vstupního zpěvu (Introitus) čtvrté neděle adventní, který začíná slovy: "Rorate coeli desuper" (Rosu dejte shůry). 

zdroj: Česká biskupská konference

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...