Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Komiksový Putin baví celé Rusko

Putin v ruském komiksu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin v ruském komiksu | foto: superputin.ru

MOSKVA Rok před volbami nové či nejspíše staronové hlavy státu baví Rusy na internetu nový komiks o nejžhavějším favoritovi, premiérovi Vladimiru Putinovi, o jehož návratu do Kremlu se čile spekuluje.

Příběh se odvíjí "rok před koncem světa" (tedy do prezidentských voleb na jaře 2012), kdy se "Superputin" v kimonu judisty snaží zhatit záměr teroristů Al-Káidy vyhodit do povětří moskevský autobus č. 339. Chopí se tedy volantu s vědomím, že rychlost nesmí klesnout pod osmdesátku až do chvíle, než jeho "nanopomocník", prezident Dmitrij Medveděv, vstupující na scénu v medvědí kůži, vypátrá a zneškodní skrytou bombu.

Medveděv a Putin v ruském komiksu

Na cestě se však vynořují další a další problémy ruské reality: moskevské zácpy, jimiž si Putinův autobus snaží razit cestu za pomoci nenáviděného modrého majáčku pro limuzíny prominentů, a opoziční demonstranti - zombie, požadující zrušit privilegia, obnovit volby gubernátorů, vrátit nezávislou televizi a osvobodit vězněného ropného magnáta Chodorkovského.

AUTOŘI KOMIKSU

Autoři komiksu přiznávají, že dílko zvládli za dva týdny, a v pozadí byl prý i záměr suplovat chybějící dialog na politické scéně. Oslovená nakladatelství jim však knížku vydat odmítly, nejspíše proto, že Medveděvovi přisoudili přezdívku "trpaslík"; bývalý tajný agent Putin se v komiksu těší pseudonymu "člověk jako každý". Mezi bloggery se vynořilo i podezření, že celý nápad pochází od šéfideologa Kremlu Vladislava Surkova.

Z potíží dostane vládnoucí dvojici až vicepremiér Igor Sečin, vyobrazený jen v náznacích; jako každá "šedá eminence" je totiž neviditelný. Pokračování má následovat za měsíc, kdy Putina čeká utkání s obřím "trollem", což může být jak bájná bytost ze skandinávských bájí, tak v hantýrce uživatelů internetu provokatér v debatách.Vladimir Putin jako judista

Superputin se chystá k boji

Politická satira z ruské scény v Putinově éře prakticky vymizela, až loni se na novoroční obrazovce objevil kreslený film, ve kterém komické postavičky Putina a Medveděva zpívaly žertovný kuplet. Do skutečné satiry však dílko mělo podle kritiků hodně daleko.

Komiks najdete na http://www.superputin.ru/

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!