Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komiksový Putin baví celé Rusko

Magazín

  16:30
MOSKVA - Rok před volbami nové či nejspíše staronové hlavy státu baví Rusy na internetu nový komiks o nejžhavějším favoritovi, premiérovi Vladimiru Putinovi, o jehož návratu do Kremlu se čile spekuluje.

Putin v ruském komiksu foto: superputin.ru

Příběh se odvíjí "rok před koncem světa" (tedy do prezidentských voleb na jaře 2012), kdy se "Superputin" v kimonu judisty snaží zhatit záměr teroristů Al-Káidy vyhodit do povětří moskevský autobus č. 339. Chopí se tedy volantu s vědomím, že rychlost nesmí klesnout pod osmdesátku až do chvíle, než jeho "nanopomocník", prezident Dmitrij Medveděv, vstupující na scénu v medvědí kůži, vypátrá a zneškodní skrytou bombu.

Medveděv a Putin v ruském komiksu

Na cestě se však vynořují další a další problémy ruské reality: moskevské zácpy, jimiž si Putinův autobus snaží razit cestu za pomoci nenáviděného modrého majáčku pro limuzíny prominentů, a opoziční demonstranti - zombie, požadující zrušit privilegia, obnovit volby gubernátorů, vrátit nezávislou televizi a osvobodit vězněného ropného magnáta Chodorkovského.

AUTOŘI KOMIKSU

Autoři komiksu přiznávají, že dílko zvládli za dva týdny, a v pozadí byl prý i záměr suplovat chybějící dialog na politické scéně. Oslovená nakladatelství jim však knížku vydat odmítly, nejspíše proto, že Medveděvovi přisoudili přezdívku "trpaslík"; bývalý tajný agent Putin se v komiksu těší pseudonymu "člověk jako každý". Mezi bloggery se vynořilo i podezření, že celý nápad pochází od šéfideologa Kremlu Vladislava Surkova.

Z potíží dostane vládnoucí dvojici až vicepremiér Igor Sečin, vyobrazený jen v náznacích; jako každá "šedá eminence" je totiž neviditelný. Pokračování má následovat za měsíc, kdy Putina čeká utkání s obřím "trollem", což může být jak bájná bytost ze skandinávských bájí, tak v hantýrce uživatelů internetu provokatér v debatách.Vladimir Putin jako judista

Superputin se chystá k boji

Politická satira z ruské scény v Putinově éře prakticky vymizela, až loni se na novoroční obrazovce objevil kreslený film, ve kterém komické postavičky Putina a Medveděva zpívaly žertovný kuplet. Do skutečné satiry však dílko mělo podle kritiků hodně daleko.

Komiks najdete na http://www.superputin.ru/

Autoři: ,