Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komiksový TinTin je v Belgii žalován pro rasovou urážku Konga

Magazín

  13:00
BRUSEL/PRAHA - Pro údajnou urážku černošských obyvatel Konga se v Belgii dostala k soudu komiksová postava reportéra TinTina, jež se těší obdivu čtenářů již 81 let. V Belgii trvale žijící Konžan Bienvenu Mbutu usiluje o zákaz prodeje komiksové knihy Tintin v Kongu.

Kresba z přebalu komiksové knihy TinTin v Kongu foto: Reprofoto

Jen několik dní poté, co byl výsostný český výtvarník Josef Lada nařknut z vkládání rasově předsudečných výroků do úst pohádkového kocoura Mikeše, se o podobném případu dozvídáme také ze zahraničí. Belgický zpravodajský server ActuaLitté.com informuje o žalobě vznesené proti výrokům a rasově předsudečnému vyznění komiksového příběhu TinTin v Kongu.

"Černoši v té knize vypadají, jako by neprošli žádným vývojem," vysvětlil Konžan Bienvenu Mbutu, proč usiluje o zákaz další publikace komiksu z pera belgického kreslíře známého pod přízviskem Hergé. Malý konžský pomocník náruživého reportéra TinTina, jenž je v příběhu vyobrazen, působí podle v Belgii žijícího Mbutuho jako "hloupý člověk bez jakýchkoliv předností a dovedností".

Hergé: TinTin v Kongu

O tom, zda bude TinTinovo konžské dobrodružství v Belgii nadále v knižním prodeji, měl příslušný soud rozhodnout již minulou středu, konečný verdikt byl však nakonec odložen až na středu 5. května. Projednávána je také možnost, že by v prodeji zůstalo, ale jednotlivé výtisky by byly dodatečně opatřeny písemným varováním. Žalující Konžan Mbutu by se podle svých slov spokojil i s takovým řešením.

Zatímco o kocouru Mikešovi se zastánci práv romské menšiny zřejmě v minulých dnech dozvěděli poprvé, komiksový TinTin již během své jedenaosmdesát let trvající historie čelil několika kritikám, stížnostem i zákazům. Z důvodu rasové předsudečnosti tomu tak bylo naposledy před třemi lety ve Velké Británii. O případu informoval zpravodaj BBC.

Zbrklý mladík, či oportunista?

Tamní Komise pro rasovou rovnoprávnost (CRE) dokonce požadovala zákaz téže knihy, přičemž jí trnem v oku byla zejména pasáž, kdy se žena tmavé pleti sklání před TinTinem se slovy: "Bílý muž velmi skvělý!" Britské soudy pak zvolily možnost vydávat knihu i nadále, avšak opatřenou varovnou předmluvou. Již mnohem dříve ovšem začala být za kontroverzní považována pasáž, kdy reportér TinTin uděloval africkým dětem lekci zeměpisu týkající se Belgie. Později musela být nahrazena přijatelnější verzí s lekcí matematiky.

Ke konžském příběhu. jenž byl Hergém vykreslen koncem 20. let minulého století, později sám autor řekl, že považuje přítomné prvky tehdejší rasové předsudečnosti za výraz své mladické nerozvážnosti. Britský akademik a předseda Mezinárodní společnosti komiksu (IBDS) Laurence Grove však o belgickém kreslíři prohlásil, že byl oportunistou, jenž podřizoval autorskou tvorbu dobovým tendencím.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat