Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Komiksový TinTin je v Belgii žalován pro rasovou urážku Konga

Kresba z přebalu komiksové knihy TinTin v Kongu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kresba z přebalu komiksové knihy TinTin v Kongu | foto: Reprofoto

BRUSEL/PRAHA Pro údajnou urážku černošských obyvatel Konga se v Belgii dostala k soudu komiksová postava reportéra TinTina, jež se těší obdivu čtenářů již 81 let. V Belgii trvale žijící Konžan Bienvenu Mbutu usiluje o zákaz prodeje komiksové knihy Tintin v Kongu.

Jen několik dní poté, co byl výsostný český výtvarník Josef Lada nařknut z vkládání rasově předsudečných výroků do úst pohádkového kocoura Mikeše, se o podobném případu dozvídáme také ze zahraničí. Belgický zpravodajský server ActuaLitté.com informuje o žalobě vznesené proti výrokům a rasově předsudečnému vyznění komiksového příběhu TinTin v Kongu.

"Černoši v té knize vypadají, jako by neprošli žádným vývojem," vysvětlil Konžan Bienvenu Mbutu, proč usiluje o zákaz další publikace komiksu z pera belgického kreslíře známého pod přízviskem Hergé. Malý konžský pomocník náruživého reportéra TinTina, jenž je v příběhu vyobrazen, působí podle v Belgii žijícího Mbutuho jako "hloupý člověk bez jakýchkoliv předností a dovedností".

Hergé: TinTin v Kongu

O tom, zda bude TinTinovo konžské dobrodružství v Belgii nadále v knižním prodeji, měl příslušný soud rozhodnout již minulou středu, konečný verdikt byl však nakonec odložen až na středu 5. května. Projednávána je také možnost, že by v prodeji zůstalo, ale jednotlivé výtisky by byly dodatečně opatřeny písemným varováním. Žalující Konžan Mbutu by se podle svých slov spokojil i s takovým řešením.

Zatímco o kocouru Mikešovi se zastánci práv romské menšiny zřejmě v minulých dnech dozvěděli poprvé, komiksový TinTin již během své jedenaosmdesát let trvající historie čelil několika kritikám, stížnostem i zákazům. Z důvodu rasové předsudečnosti tomu tak bylo naposledy před třemi lety ve Velké Británii. O případu informoval zpravodaj BBC.

Zbrklý mladík, či oportunista?

Tamní Komise pro rasovou rovnoprávnost (CRE) dokonce požadovala zákaz téže knihy, přičemž jí trnem v oku byla zejména pasáž, kdy se žena tmavé pleti sklání před TinTinem se slovy: "Bílý muž velmi skvělý!" Britské soudy pak zvolily možnost vydávat knihu i nadále, avšak opatřenou varovnou předmluvou. Již mnohem dříve ovšem začala být za kontroverzní považována pasáž, kdy reportér TinTin uděloval africkým dětem lekci zeměpisu týkající se Belgie. Později musela být nahrazena přijatelnější verzí s lekcí matematiky.

Ke konžském příběhu. jenž byl Hergém vykreslen koncem 20. let minulého století, později sám autor řekl, že považuje přítomné prvky tehdejší rasové předsudečnosti za výraz své mladické nerozvážnosti. Britský akademik a předseda Mezinárodní společnosti komiksu (IBDS) Laurence Grove však o belgickém kreslíři prohlásil, že byl oportunistou, jenž podřizoval autorskou tvorbu dobovým tendencím.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....