Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Komu patří Měsíc?

Měsíc je na prodej. Komu ale patří? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc je na prodej. Komu ale patří? | foto:  Šimon, Lidové noviny

LONDÝN / PRAHA Když se Francise Williamse někdo zeptá na zaměstnání, předem ví, že svou odpovědí překvapí. Na vizitkách má totiž natištěno: "Lunární velvyslanec ve Spojeném království". Francis však neslouží v diplomatickém sboru jak by se podle jeho podivné funkce mohlo na první pohled zdát. Živí se prodejem pozemků na měsíci, bizarním byznysem, který provozuje stále více podnikavců po celém světě.

Jak Williams prozradil televizi CNN, za osm let už stačil prodat okolo 300 tisíc akrů měsíční půdy. Za jeden si účtuje v přepočtu 480 korun a zákazníci po zaplacení obdrží stříbrnou destičku se svým jménem a mapou zakoupené lokality. Nejvíce prodává v oblasti „Oceánu bouří“, nehostinné planině na severozápadě Měsíce. „Pokud vím, tak na východ odemě čile prodávají Japonci“, dodává lunární makléř.

 Celý měsíční byznys odstartoval v roce 1980, kdy Nevadský podnikatel Denis Hope nalezl „díru“v Kosmické dohodě OSN. Dohoda zakazuje jednotlivým státům cokoliv ve vesmíru vlastnit, nicméně o fyzických osobách se nezmiňuje. Hope toho využil a prohlásil se majitelem Měsíce. O svém nabytí zemského satelitu informoval OSN, USA i tehdejší Sovětský svaz, nicméně za celých 28 nedostal žádnou odpověď.

Od té doby „svůj“ Měsíc rozprodává a licence na Lunární ambasády poskytuje dále do světa. Právní odborníci však varují, že nákup parcely v kosmu není až tak jistou investicí, jak se ambasadoři snaží prezentovat. OSN sice Hopovy nároky už léta ignoruje, na otázku komu vlastně vesmírná tělesa patří, nemají experti jasnou odpověď.

Nová dohoda je nutná „Země světa by se měli znovu sejít a dohodnout se na nové konvenci či smlouvě“, uvedl pro CNN Paul Dempsey z Institutu vesmírného práva na McGillově Univerzitě v Montrealu. „Je to totiž stále otevřené téma,“dodal. V roce 1967 kdy byla podepsána Kosmická dohoda, měly kosmický program pouze USA a SSSR. Nyní je těchto zemí už dvanáct a například Čína, Indie a Japonsko se svými plány na dobytí Měsíce nijak netají. NASA oznámila že do roku 2020 tam hodlá postavit stálou základnu, Rusko plánuje podobnou.

 V dohodě se konstatuje, že suroviny a pozemky v kosmu patří „veškerému lidstvu“, ale to, jak se o ně státy podělí a kdo je při tom bude hlídat už smlouva neřeší.„Celá věc je značně komplikovaná, protože se pohybujeme na nejisté půdě mezinárodního práva,“říká Niklas Hedman z Vesmírného úřadu OSN ve Vídni. Otázka jak bude na Měsíci fungovat soukromý byznys pak visí doslova ve stavu beztíže.

 Prodejce parcel budoucnosti to však zatím příliš netrápí. Česká lunární ambasáda do svého katalogu zařadila už i Mars a Venuši.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...