28. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Banksyho ‚zábavní park‘ Dismaland se uzavřel. Materiál jde na příbytky uprchlíků

Banksyho Dismaland. Depresivní bratr Disneylandu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banksyho Dismaland. Depresivní bratr Disneylandu | foto: Reuters

PRAHA Na koci srpna se otevřel park Dismaland, který jde označit za depresivního bratra Disneylandu. Plánovalo se, že bude otevřen pouhých pět týdnů a tuto neděli vyšlo prohlášení, že park se již nadobro zavírá. V prohlášení se navíc objevuje informace, že materiál zamíří do „džungle“ v Calais, tedy do uprchlického tábora.

Pokud se považujete za otrlé a vyhledáváte takovouto zábavu, chcete udržet tempo s dobou, nebo máte jen rádi tvorbu Banksyho a podobně smýšlejících umělců a do parku jste se chtěli podívat, už se tam tedy nedostanete.

Banksyho Dismaland.
Název výstavy Dismaland, což lze z angličtiny přeložit jako ponurá či bezútěšná...

Park fungoval v anglickém městečku Weston-Super-Mare. A Banksy jím už od začátku reagoval mimo jiné na uprchlickou krizi.

O Dismaland byl zájem už od začátku. Na server, kde si mohla veřejnost obstarat v předprodeji vstupenky, se v jednu chvíli přihlásilo šest milionů lidí naráz a server na několik dní spadl. Během posledních pěti týdnů do parku dorazilo 150 tisíc lidí a obohatili tak region až o 20 milionů liber (740 milionů korun).

Lidovky.cz