Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec dobrý, všechno dobré. Jak si zpestřit poslední den v roce?

Magazín

  12:36
Praha - Ať už obvykle trávíte silvestrovský den doma, či raději vyrážíte za zábavou do ulic, důležité je se nenudit. Pokud stále ještě nemáte plány na jednu z největších oslav roku, vyzkoušejte některý z našich tipů a zakončete rok 2019 stylově.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Yan Renelt, MAFRA

1) Inspirujte se zahraničními zvyky

Pokud vám peněženka po Vánocích nedovolí strávit Silvestra a Nový rok za hranicemi, vyzkoušejte alespoň některé zahraniční tradice. Po vzoru Španělů si dejte do úst pro štěstí dvanáct kuliček hroznového vína nebo si oblečte barevné spodní prádlo jako Brazilci. Pokud chcete v novém roce lásku, vezměte si na sebe červenou, pokud toužíte po lepším zdraví, oblečte modrou.

2) Sepište si nezapomenutelné zážitky roku 2019

Ať už se jedná o bláznivou dovolenou, povýšení či nečekanou žádost o ruku, využijte poslední den v roce k ohlédnutí za speciálními momenty uplynulého roku. Na co budete rádi vzpomínat za dalších deset let?

3) Vytvořte si vlastní „vision board“ pro rok 2020

Plány a cíle na rok 2020 se vám lépe budou realizovat, pokud si je vizuálně znázorníte. Nepotřebujete nic víc než nůžky, lepidlo, fotky, časopisy a nástěnku či kus kartonu. Načerpejte inspiraci z internetu a pusťte se do stříhání!

4) Připravte tradiční i netradiční občerstvení...

Podle starých zvyků je běžné na Silvestra vařit ovar a podávat ho o půlnoci, nejlépe studený s křenem a jablíčkem. Jestli jste ale maso vyřadili ze svých jídelníčků, vyzkoušejte jako náhradu exotické ovoce jackfruit, které nezralé můžete připravovat místo masa na různé způsoby.

5) ...a nebo se nechte obsloužit

Pokud vás vyčerpává již samotná představa přípravy novoročního pohoštění a příchod nového roku chcete oslavit gurmánským zážitkem, zkuste si na poslední chvíli zarezervovat návštěvu v některé z mnoha restaurací, které si připravily speciální silvestrovské menu. Vybírat můžete jak z bufetových nabídek, tak z degustačních menu.

6) Navštivte výstavu Czech Photo 2019

Patříte mezi milovníky fotografie? Navštivte tedy výstavu Czech Press Photo, kde můžete spatřit nejlepší fotografie roku 2019 v různých kategoriích. Výstava se koná ve Staroměstské radnici a vstupenky je možné zakoupit na místě.

7) Kdo si hraje, nezlobí

Aktivity nechte letos ležet v šuplíku a vyzkoušejte některé z novinek mezi stolními hrami. Nejenže rychle oživíte jakýkoliv večírek, ale zároveň tím prolomíte ledy. Na trhu si můžete vybírat mezi mnoha týmovými hrami, které vyžadují bujnou fantazii i dobrou slovní zásobu. Pokud vám to jde lépe s tlačítky než slovy, vyberte si počítačovou hru.

8) Spalte pár vánočních kalorií

Začněte nový rok s dobrým pocitem a rozhýbejte tělo ztuhlé po hodinách strávených na gauči s talířem cukroví. Vyberte si některou z mnoha aktivit –můžete se vydat na některý z výšlapů pořádaných Klubem českých turistů, připojit se k otužilcům a zaplavat si v Labi, nebo se účastnit silvestrovského běhu ve vašem okolí. Veškeré závody jsou vypsány na stránkách SvetBehu.cz. Další z možností, jak rozhýbat tělo, je vyrazit do klubu a protančit noc až do rána.

9) Vyrazte na koncert

Pro milovníky hudby je naplánovaný koncert klasické hudby v pražském Rudolfinu. Festa Italiana, skladba oslavující zrození Spasitele, začíná v 19:30 a lístky jsou stále k dostání na oficiálních stránkách Rudolfina.

10) Nohy nahoru a ovladač do ruky

Že vám sport nic neříká a chcete si užít klidný večer? Nezapomeňte si tedy pustit film Šťastný Nový rok, který stejně jako Láska nebeská proplétá příběhy několika lidí během příprav na silvestrovský večer, nebo si udělejte maratón nejlepších filmů roku 2019. Doporučujeme snímky Bohemian Rhapsody a Zelená kniha.

Autor: